Strach na rynkach najmniejszy od 5 lat

WST
opublikowano: 16-08-2012, 00:00

GIEŁDA

Indeks VIX, zwany indeksem zmienności lub strachu, znalazł się na poziomie 13,7 pkt, najniższym poziomie od 5 lat. Co istotne, podczas poniedziałkowej sesji na amerykańskiej giełdzie tracił również indeks S&P500, a równoczesny spadek tych dwóch wskaźników jest zjawiskiem dosyć rzadkim. Dominuje relacja odwrotna. Spadkowi wskaźnika szerokiego rynku towarzyszy zazwyczaj wzrost indeksu strachu (co wynika z logiki rynku, gdyż rosnąca niepewność powiązana jest z oczekiwaniem spadków), zaś poprawie nastrojów na rynku obniżenie wartości indeksu strachu.

Takie zachowanie indeksu VIX sugeruje, że handlujący nie obawiają się w najbliższym czasie wzrostu niepewności i ryzyka na rynku oraz oczekują, że Fed i Europejski Bank Centralny swoimi działaniami będą wspierały tendencję zwyżkową na rynkach akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu