Strachy na lachy na rynku pracy

DI
28-09-2009, 10:36

Ponad połowa Polaków nie boi się utraty pracy, a 48 proc. z nas uważa, że w czasach spowolnienia gospodarczego w firmach nic się nie zmieniło. Serwis Szybkopraca.pl zbadał, kto czuje się bezpiecznie w  swojej pracy.

Aż 52 proc. Polaków pytanych o obawy przed zwolnieniem zadeklarowało brak obaw o utratę stanowisk. Zwolnień bało się 48 ankietowanych.

Optymistycznie nastawieni Polacy w 18 proc. pochodzą z branży zawodów fachowych i fizycznych. To przedstawiciele sektorów, w których kryzys jest nieodczuwalny: kierowcy, kurierzy, pracownicy produkcji, fabryk itp.

Siedemnastoprocentowy wynik branży marketingu i sprzedaży generowany jest głównie przez handlowców. W obliczu spowolnienia, dobry sprzedawca jest na wagę złota, w przeciwieństwie do specjalistów od marketingu czy PR. Podobnie rzecz ma się z handlem, z którego pochodzi 13 proc. osób nieobawiających się zwolnień.

Aż 11 proc. osób czujących się bezpiecznie w swoich miejscach pracy stanowią osoby zatrudnione w administracji, głównie urzędnicy państwowi. Jak pani Elżbieta, 55-latka, która mówi: „Od 15 lat pracuję w urzędzie. To oczywiste, że nikt mnie nie zwolni”.

Przedstawiciele branży finansowej to mniej, bo 8 proc. wszystkich Polaków niebojących się zwolnień. Najmniejszy zaś odsetek osób niebojących się zwolnień stanowią pracownicy edukacji – są to jednak nauczyciele pracujący w państwowych szkołach, nie zaś lektorzy czy szkoleniowcy.

Co sprawia, że ponad połowa Polaków – 52 proc. - nie czuje się zagrożona w pracy? „Wielu pracodawców szuka oszczędności zmieniając warunki zatrudnienia: obniżają pensje, nie wypłacają premii, ale jednak nie zwalniają pracowników” – uważają autorzy raportu.

Badanie serwisu Szybkopraca.pl zostało zrealizowane w okresie lipiec-sierpień 2009. W jego ramach internauci otrzymali do wypełnienia ankietę „Jak czujesz się w swojej pracy?”. Serwis przeprowadził też wywiady bezpośrednie. W badaniu wzięły udział osoby w różnym wieku i z miejscowości o zróżnicowanej wielkości. Dzięki temu do próby badawczej wszedł szeroki zakres danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Strachy na lachy na rynku pracy