Straciła Grecja, zyskała Itaka

Małgorzata Grzegorczyk
09-08-2010, 00:00

Itaka umocniła pozycję. Prawie co czwarta rezerwacja w EasyGo.pl i Wakacje.pl pochodzi z tego biura podróży.

Co czwarty klient portali turystycznych poleciał na wakacje do Egiptu

Itaka umocniła pozycję. Prawie co czwarta rezerwacja w EasyGo.pl i Wakacje.pl pochodzi z tego biura podróży.

Mamy najświeższy raport dotyczący wakacyjnych wyborów Polaków, przygotowany przez Enovatis, firmę, do której należą portale turystyczne EasyGo.pl i Wakacje.pl. Wynika z niego, że oba portale sprzedały w lipcu najwięcej ofert biura Itaka. Touroperator, który już w ubiegłym roku był pod tym względem liderem, zdobył o 7 proc. rynku więcej i ma 23 proc. (patrz wykres). Największy wzrost — o cztery pozycje w górę — zanotowało biuro Oasis Tours.

55 proc. sprzedanych w lipcu rezerwacji to oferty last minute. Tymczasem tylko 13 proc. wszystkich dostępnych obecnie w obu portalach ofert jest objętych tą promocją.

— Jak co roku, branża liczyła w lipcu na największą sprzedaż ofert od stycznia. Statystyki pokazują, że co prawda bez rewelacji, ale faktycznie tak było. Widać, że klienci przyzwyczajeni do bardzo niskich cen z maja i pierwszych dwóch tygodni czerwca czekali, a ci, co jeszcze nie wyjechali na urlop, wciąż czekają tak długo, jak tylko się da. Niestety, po raz kolejny przypominamy, że biura podróży zmniejszyły swoją ofertę i na niesprzedane miejsca już raczej nie ma co liczyć — ostrzega Tomasz Domżalski, dyrektor marketingu i członek zarządu Enovatis.

Najpopularniejsze kierunki pozostają bez zmian: Egipt nie ma konkurencji. W lipcu 2010 r. wybrało się tam z Wakacje.pl i EasyGo.pl 24 proc. klientów, o 2 proc. więcej niż przed rokiem.

Grecja odczuła skutki zawirowań gospodarczych. W tym roku spadła w zestawieniu i zajęła tę samą pozycję co Turcja. Spośród krajów egzotycznych najbardziej zyskała Dominikana. Rok temu była na siódmym miejscu, w tym wskoczyła na pierwsze. Po zwyżce o 20 pkt proc. wyjazdy do tego kraju stanowiły 22 proc. sprzedanych wycieczek do krajów egzotycznych.

Średnia wartość rezerwacji spadła o 24 zł do 5025 zł. 30 proc. rezerwacji przekroczyło 5 tys. zł. Więcej osób decyduje się na krótsze urlopy. W tym roku było to 66 proc. klientów, o 6 proc. więcej niż w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Straciła Grecja, zyskała Itaka