Stradivarius wyceniony na 45 mln USD

DI, PAP
opublikowano: 17-04-2014, 00:00

Rzadką altówkę z warsztatu Antonio Stradivariusa z 1719 r., uważaną za jedno z najdoskonalszych skrzypiec, jakie słynny włoski lutnik wykonał, sprzedaje dom aukcyjny Sotheby's.

Wyceniono ją na 45 mln USD. To rekordowa cena za instrument muzyczny. Będzie to pierwszy od pół wieku stradivarius, jaki pojawił się na rynku. Jest to również jeden z dwóch stradivariusów ze „złotego okresu” (1700- 1720) lutnika z Cremony.

Ze wszystkich skrzypiec wykonanych w warsztacie Stradivariusa najrzadsze są altówki, ponieważ zachowało się ich jedynie 10. Słynny lutnik zrobił 600 skrzypiec i 50 wiolonczel. Ze względu na rzadkość instrumentu zdecydowano o przyjmowaniu zapieczętowanych ofert powyżej 45 mln USD.

Zwycięzca licytacji zostanie ogłoszony 25 czerwca. Najwyższą dotychczas ceną aukcyjną za instrument muzyczny było 16 mln USD na internetowej aukcji z czerwca 2011 r. za stradivariusa „Lady Blunt” z 1721 r. Sprzedawała go japońska fundacja muzyczna, by pomóc ofiarom tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy