Strajk ostrzegawczy w firmie Energa-Operator

DI, PAP
opublikowano: 17-04-2008, 11:03

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadzili w czwartek rano pracownicy firmy Energa-Operator, wchodzącej w  skład holdingu energetycznego Energa. Strajk zorganizował NSZZ "Solidarność".

"W żadnej z naszych placówek - od Olsztyna po Koszalin - nie wyjeżdżaliśmy do planowych prac, czy to remontowych, czy innych" - powiedział przewodniczący organizacji międzyzakładowej "S" w Enerdze-Operator Roman Rutkowski.

To protest przeciwko - jak mówili strajkujący - nieprzestrzeganiu przez pracodawcę praw pracowników i łamaniu wcześniej podpisanych umów społecznych, w tym zakładowych układów zbiorowych.

"Pracodawcy proponują nam restrukturyzację firmy, która ma polegać na utworzeniu wewnątrz koncernu dodatkowych spółek. Przy przenosinach, pracownicy stracą przywileje zapisane we wcześniej podpisanych umowach społecznych" - powiedział Rutkowski.

W przysłanym w czwartek PAP oświadczeniu rzecznik prasowy grupy Energa Beata Ostrowska poinformowała, że "konieczność restrukturyzacji (...) wynika z dyrektywy Unii Europejskiej, przeniesionej do ustawy Prawo energetyczne".

Jej zdaniem, restrukturyzacja jest niezbędna, by prezes Urzędu Regulacji Energetyki przedłużył spółce Energa-Operator zgodę na prowadzenie przez nią usług operatora systemu dystrybucyjnego.

"Prowadzone działania restrukturyzacyjne w żaden sposób nie pogorszą warunków pracy i płacy pracowników" - zapewniła w oświadczeniu Ostrowska. Dodała, że szefowie firmy są otwarci na rozmowy ze związkowcami.

"Został już opracowany harmonogram spotkań i lista problemów do rozwiązania. Najbliższe spotkanie odbędzie się 21 i 22 kwietnia w Gdańsku" - napisała Ostrowska.

Po czwartkowym strajku ostrzegawczym "S" planowała w najbliższy wtorek zorganizować pikietę przed gdańską siedzibą Energi. Rutkowski wyjaśnił, że ze względu na zaproszenie związkowców na rozmowy, odstąpiono od tego protestu. W spotkaniu mają brać udział także przedstawiciele Ministerstwo Skarbu Państwa.

Energa-Operator jest największym pod względem liczby pracowników podmiotem wchodzącym w skład koncernu Energa. W Enerdze-Operator zatrudnionych jest 7,5 tys. spośród 12,5 tys. pracowników Energi.

Energa SA to jeden z 4 holdingów elektroenergetycznych w Polsce. Obsługuje ponad 2,7 mln klientów, głównie w północnej i środkowej części kraju. Grupę Energa tworzy 47 spółek. Według wstępnych skonsolidowanych wyników finansowych, Grupa Energa osiągnęła w 2007 r. ponad 250 mln zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Strajk ostrzegawczy w firmie Energa-Operator