Strajk personelu kabinowego Finnair

(Marek Druś)
opublikowano: 19-10-2006, 10:25

Około 1500 pracowników personelu kabinowego linii Finnair przystąpiło w czwartek do strajku, paraliżując większość lotów międzynarodowych obsługiwanych przez te linie - poinformowały źródła na lotnisku w Helsinkach.

Około 1500 pracowników personelu kabinowego linii Finnair przystąpiło w czwartek do strajku, paraliżując większość lotów międzynarodowych obsługiwanych przez te linie - poinformowały źródła na lotnisku w Helsinkach.

Strajk rozpoczął się o godzinie 3.00 w nocy i sparaliżował loty głównie na długich trasach azjatyckich i do USA - podała Finnair. Jej licząca 60 samolotów flota obsługuje około 50 tras, z czego połowę w Europie.

Utrzymano rzadkie loty do Helsinek z Paryża, Brukseli, Madrytu, Rzymu, Sztokholmu i Tallina. Honorowane mają być wszystkie czartery.

Strajk pracowników kabinowych zorganizowano w proteście przeciwko polityce zatrudnienia. Konflikt wybuchł, kiedy linie Finnair zapowiedziały rekrutację 500 stewardess i stewardów przez swą estońską spółkę zależną Aero.

Fiński związek podkreśla, że płace personelu kabinowego w Finnair są o ok. 30 proc. wyższe niż w Aero. Związkowcy zarzucają liniom Finnair poważne naruszanie prawa pracy.

Rozmowy "ostatniej szansy" z dyrekcją załamały się w środę wieczorem. Negocjacje mają zostać podjęte w czwartek.

Premier Matti Vanhanen wzywał wcześniej strony do znalezienia rozwiązania, aby uniknąć strajku w czasie piątkowego szczytu Unii Europejskiej w fińskim Lahti. Związek jednak nie ustąpił.

Vanhanen powiedział, że strajk będzie "wysoce szkodliwy", ponieważ na unijny szczyt z udziałem prezydenta Rosji Władimira Putina przyjeżdża ok. 1300 uczestników i reporterów.

Fiński rząd ma 58 procent udziałów Finnair. Według przewoźnika odwołanie lotów spowoduje straty w wysokości 2,5 mln euro dziennie.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Strajk personelu kabinowego Finnair