Strajk w kopalniach poniedziałek, 14 VI manifestacja w Warszawie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-06-2006, 16:01

W najbliższy poniedziałek we wszystkich kopalniach, których górnicy opowiedzieli się w referendum za strajkiem w przypadku nieotrzymania wypłat z ubiegłorocznych zysków, na dwie godziny zostanie zawieszona praca - poinformował PAP wiceprzewodniczący związku Zawodowego Górników Polskich Wacław Czerkawski.

W najbliższy poniedziałek we wszystkich kopalniach, których górnicy opowiedzieli się w referendum za strajkiem w przypadku nieotrzymania wypłat z ubiegłorocznych zysków, na dwie godziny zostanie zawieszona praca - poinformował PAP wiceprzewodniczący związku Zawodowego Górników Polskich Wacław Czerkawski.

14 czerwca górnicy przyjadą na manifestację do Warszawy.

Decyzja o przerwaniu pracy w kopalniach zapadła natychmiast po tym, jak fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy z rządem nt. wypłaty dywidendy z ubiegłorocznych zysków górnictwa.

W ubiegłym roku Jastrzębska Spółka Węglowa miała ok. 800 mln zł zysku, Kompania Węglowa ponad 260 mln zł, a Katowicki Holding Węglowy powyżej 80 mln zł. Zysk wypracowała też kopalnia Budryk, która zarobiła 5,5 mln zł.

Rząd uzależnia wypłatę od spełnienia kilku warunków, m.in. od ujednolicenia układów zbiorowych w spółkach węglowych. W Kompanii Węglowej jest 14 układów pracy, a w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - pięć.

Mimo zerwania rozmów, górnicy, nie wykluczają, że wrócą do stołu rokowań, jeśli negocjatorem strony rządowej przestanie być wiceminister gospodarki Paweł Poncyljusz.

"Już przed czwartkowymi rozmowami prosiliśmy o zmianę negocjatora, ale tej prośby nie spełniono. Wcześniej przedstawicielem rządu był wiceminister gospodarki Tomasz Wilczak i rozmowy szły bardzo dobrze. Nie wiem komu to przeszkadzało" - powiedział Czerkawski. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Strajk w kopalniach poniedziałek, 14 VI manifestacja w Warszawie