Strajk w norweskim przemyśle naftowym może się rozszerzyć

opublikowano: 23-06-2004, 10:00

Główne związki zawodowe w norweskim przemyśle naftowym zagroziły w środę rozszerzeniem trwającego od prawie tygodnia strajku, tak by objął on jedną trzecią branży. Pracodawcy z kolei rozważają lockout - zwolnienie wszystkich uczestników strajku.

W piątek około 200 pracowników norweskiego sektora naftowego, na apel mniejszościowej centrali związkowej OFS ogłosiło bezterminowy strajk, domagając się poprawy systemu emerytalnego oraz warunków pracy.

Lider centrali związkowej OFS Terje Nustad potwierdził w radiu norweskim, że jeszcze w środę zostanie ogłoszone oświadczenie o rozszerzeniu strajku, co wyraźnie zaniepokoiło władze Norwegii, będącej trzecim światowym eksporterem ropy naftowej.

Strajk spowodował dotychczas zamknięcie trzech pól naftowych produkujących 375 tys. baryłek na dobę. Od północy w środę ma też objąć pole Ringhorne, gdzie wydobywa się 80 tys. baryłek na dobę. Norweskie radio podało, że strajk może dojść do takiej skali, że wstrzymane zostanie wydobycie nawet miliona baryłek ropy na dobę.

Minister pracy Dagfinn Hoybraaten uznał te doniesienia za niepokojące. Zapowiedział jednak, że do związków zawodowych i pracodawców należy rozwiązanie sporu, koncentrującego się wokół uprawnień emerytalnych i pracy czasowej.

"Monitorujemy sytuację. Przy obecnej skali strajku nie ma powodu do interwencji" - zapewnił.

W przeszłości zdarzało się, że rząd sięgał po środki wyjątkowe wobec strajkujących, gdy zagrożona była dużą część produkcji, zapewniającej 20 proc. produktu krajowego brutto Norwegii.

Zrzeszenie pracodawców OLF zapowiedziało, że rozważa lockout. "Nastąpił impas. Narzędziem, jakiego może użyć pracodawca w razie strajku, jest lockout i jest to oczywiście jedna z opcji, którą w tej chwili rozważamy" - oświadczył Harald Halvorsen z OLF.

Lockout sparaliżowałby praktycznie całą norweska produkcję, sięgającą 3 mln baryłek dziennie i przeznaczoną w całości na eksport. W ostatnim porównywalnym strajku w 2000 roku lockout ogłoszono po 10 dniach strajku.

kar/ ap/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Strajk w norweskim przemyśle naftowym może się rozszerzyć