Strajk w poznańskiem ZNTK został zawieszony

Polska Agencja Prasowa SA
18-07-2005, 16:06

Kilkusetosobowa załoga poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego zawiesiła w poniedziałek po południu trwający od 12 lipca br. strajk - poinformowała przewodnicząca komitetu strajkowego Lidia Dudziak.

Kilkusetosobowa załoga poznańskich Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego zawiesiła w poniedziałek po południu trwający od 12 lipca br. strajk - poinformowała przewodnicząca komitetu strajkowego Lidia Dudziak.

    Nowy zarząd spółki obiecał, że w ciągu tygodnia wypłaci załodze część zaległych wynagrodzeń i przystąpi do negocjacji na temat rozwiązania sporu zbiorowego i pakietu socjalnego.

    0d 7 lipca br. załoga poznańskiego ZNTK najpierw strajkowała w godzinach pracy, potem od 12 lipca prowadziła całodobowy strajk rotacyjny. Robotnicy domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń, władze spółki nie płaciły im od kwietnia.

    W poniedziałek podczas wspólnej konferencji strajkujących i nowego zarządu jego prezes Andrzej Nizielski poinformował, że zajmująca się m.in. remontem wagonów i lokomotyw spółka SIGMA z Lubina (woj. dolnośląskie) "dogadała się ze starym zarządem i właścicielami większościowego pakietu akcji i podpisała z nimi umowę przedwstępną na zakup 51 procent akcji".

    Obecnie SIGMA sp. z o.o. ma 11 proc. akcji poznańskiego ZNTK, 25 proc. ma Skarb Państwa, 51 proc. mają trzy osoby prywatne, a resztę pracownicy poznańskiego ZNTK.

    Dyrektor ds. Marketingu i Rozwoju SIGMY Wiesław Gumny nie chciał powiedzieć za jaką kwotę jego spółka kupi większościowy pakiet akcji ZNTK w Poznaniu. Wiadomo natomiast, że od momentu podpisania umowy przedwstępnej na zakup 51 proc. akcji przedstawiciele SIGMY mają wpływ na pracę i restrukturyzację firmy.

    "Od jutra trafia do zakładu pięć lokomotyw do remontu. Od razu nie będzie łatwo, ale jest praca dla wykwalifikowanej i wartościowej załogi" - oświadczył prezes Nizielski.  W tym roku pracownicy ZNTK protestowali już kilka razy, domagając się należnego im wynagrodzenia. Po paru kilkugodzinnych strajkach otrzymali wynagrodzenie za luty i marzec tego roku.

    Poznańskie Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego produkują lokomotywy i wagony, w tym nowoczesne szynobusy, kupowane przez samorządy do obsługiwania regionalnych połączeń kolejowych. Zakład zatrudnia ok. 500 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strajk w poznańskiem ZNTK został zawieszony