Strajkują pracownicy portugalskiej budżetówki

PA P
opublikowano: 27-10-2017, 17:02

Trwający w piątek od północy 24-godzinny strajk pracowników sfery budżetowej w Portugalii sparaliżował pracę służby zdrowia, oświaty oraz sądów i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Protestujący żądają podwyżek i poprawy warunków pracy.

Jak powiedział PAP Rui Raposo z federacji syndykatów administracji publicznej Frente Comum, organizatora strajku, w proteście bierze udział ponad 80 proc. pracowników portugalskiej sfery budżetowej.

“W piątek do pracy przyszło zaledwie 25 proc. osób zatrudnionych w sądach oraz stacjach sanitarno-epidemiologicznych i jedynie 10 proc. personelu szkolnego. Setki placówek oświatowych są zamknięte w całym kraju” - poinformował Rui Raposo.

Strajk doprowadził do niemal całkowitego paraliżu pracy szpitali w całej Portugalii. Frente Comum szacuje, że na izbach przyjęć udział w proteście wynosi blisko 100 proc. W efekcie strajku w większości portugalskich placówek publicznej służby zdrowia odwołano zabiegi.

Piątkowy strajk jest jednym z największych protestów społecznych od kiedy do władzy w listopadzie 2015 r. doszedł socjalistyczny gabinet Antonia Costy. Poprzedni strajk przeprowadzono w maju br.

“W okresie od ostatniego dużego strajku pracowników sfery publicznej niewiele się zmieniło, a rząd pozostaje w dalszym ciągu bierny wobec naszych postulatów”, powiedział Raposo.

Przedstawiciel Frente Comum wyjaśnił, że głównym postulatem protestujących jest poprawa warunków pracy w sektorze publicznym oraz podwyżka pensji. Wskazał, że w ciągu ostatniej dekady zarobki osób zatrudnionych w portugalskiej sferze budżetowej były zmniejszane o kilka procent. “Czas przywrócić utracone przez pracowników pensje” - dodał przedstawiciel Frente Comum.

Strajkujący chcą również, aby obowiązujący od ub.r. w Portugalii 35-godzinny tydzień pracy objął wszystkich pracowników sfery publicznej. W dalszym ciągu w wielu instytucjach tylko część załogi korzysta z tego przywileju. Nie dotyczy on np. co drugiego zatrudnionego w publicznych szpitalach, ze względu na tzw. umowy indywidualne zawierane tam przez pracowników z podmiotami prywatnymi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PA P

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Strajkują pracownicy portugalskiej budżetówki