Strateg Morgan Stanley: inwestorzy zapomnieli, że nie walczy się z Fed

opublikowano: 30-01-2023, 14:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Michael Wilson, strateg Morgan Stanley ostrzega, że inwestorzy uczestniczący w ostatnim rajdzie wzrostowym na rynku akcji będą rozczarowani, bo grają przeciwko Fed, informuje Bloomberg.

W ubiegłym tygodniu S&P500 wzrósł o 2,5 proc., Dow Jones zyskał 1,8 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 4,3 proc. S&P500 zyskał już ponad 6 proc. od początku roku.

- Wzrost wycen akcji zaczął budzić przekonanie w wielu inwestorach, że coś im mija. Skłonił ich do większego zaangażowania – napisał Wilson w raporcie. – Uważamy, że ostatnie zmiany cen są głównie wynikiem sezonowego efektu stycznia i zamykania krótkich pozycji po trudnej końcówce grudnia i brutalnym roku – dodał.

Strateg Morgan Stanley zwrócił uwagę, że wyniki kwartalne spółek są gorsze niż oczekiwano, szczególnie marże.

- Po drugie, inwestorzy zapomnieli o kardynalnej zasadzie: „Nie walcz z Fed”. Być może ten tydzień im o niej przypomni – stwierdził Wilson.

W tym tygodniu Fed podwyższy stopy procentowe, prawdopodobnie o 25 pkt. bazowych. Choć oznacza to zmniejszenie tempa zacieśniania polityki monetarnej, to nie ma sygnałów z banku centralnego wskazujących, że jest ono bliskie końca.

Strateg Morgan Stanley zwraca uwagę, że brak oznak chęci do zmiany polityki monetarnej przez Fed wraz z największą recesją zysków spółek od 2008 roku pokazuje skalę odejścia wycen na rynku od rzeczywistości.

– Uważamy, że w krótkim terminie powinno to doprowadzić do ostatniego etapu rynku niedźwiedzia - napisał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane