Strategia Grupy Lotos do 2020 r. zakłada m.in. powrót do wypłaty dywidendy

ISBNews
opublikowano: 07-04-2016, 19:40

Strategia biznesowa grupy kapitałowej Grupy Lotos S.A. na lata 2016-2020 jest obecnie w stadium ostatecznego opracowania. Projekt nowej strategii Grupy Lotos zakłada kontynuację budowy wartości dla akcjonariuszy poprzez dynamiczny rozwój podstawowych obszarów działalności koncernu oraz powrót do polityki wypłaty dywidendy, poinformowała Grupa w oświadczeniu przekazanym agencji ISBnews.

"Założenia strategii są zgodne z polityką reindustrializacji i rozwoju przemysłowego rządu. Przewidują one inwestycje w najnowocześniejsze technologie przerobu ropy naftowej (projekt EFRA) oraz w rozwój projektów wydobywczych na Bałtyku. Projekty te otwierają możliwości tworzenia innowacyjnych synergii sektorowych w polskim przemyśle" – czytamy w dokumencie.

Grupa podkreśla, że jednym z głównych założeń projektu strategii jest kontynuacja wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski. Od ponad 10 lat Lotos współtworzy je rozbudowując moce przerobowe i instalacje do produkcji wysokiej jakości paliw motorowych w gdańskiej rafinerii spółki. Duże znaczenie mają także inwestycje w przemysł poszukiwawczo-wydobywczy na Bałtyku, na Litwie oraz w Norwegii oraz dywersyfikacja dostaw ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku.

"W nowej perspektywie strategicznej Grupa Lotos będzie akumulować efekty wynikające z realizacji projektów rozwojowych przeprowadzonych we wcześniejszych okresach i planowanych na lata 2016-2020, a także redukować zadłużenie" - czytamy dalej.

Zdaniem Tomasza Chmala, eksperta Narodowego Centrum Studiów Strategicznych (NCSS), kierunki rozwoju Lotosu są zbliżone do obranych przez innego państwowego giganta – Grupy PGNiG. Obie spółki koncentrują się na projektach upstreamowych co wpisuje się w rządową wizje rozwoju kluczowych spółek z tego sektora.

"Strategie spółek skarbu państwa takich jak Lotos zależą od wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest wiedza na temat oczekiwań właściciela. Jeśli resort skarbu ma jasno określoną strategię wobec spółki, wówczas jej kierownictwo wie jaki kierunek rozwoju obrać. Przyglądając się działaniom biznesowym prowadzonym przez Lotos, można ocenić, że są zbieżne z głównymi założeniami strategii z realizowanej przez innego państwowego giganta – PGNiG" - powiedział  Chmal w rozmowie z ISBnews.

Jak zaznacza ekspert, obie spółki mocno stawiają na ekspansje zagraniczną i utrzymanie silnej pozycji rynkowej. PGNiG inwestuje w norweskie złoża – ostatnio kupiło tam udziały w kolejnych czterech koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Lotos z kolei planuje zagospodarowanie bałtyckich złóż ropy i gazu oraz zakłada wzrost wydobycia w Norwegii.

"Są to działania świadczące o tym, że obie spółki angażują się w rozwijanie i realizację projektów upstreamowych. Jeśli więc w przypadku PGNiG wpisuje się to w rządową wizje rozwoju spółki, to wydaje się, że w przypadku Lotosu powinno być podobnie" – ocenił Chmal.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. W 2015 r. Grupa Lotos odnotowała 22,7 mld zł skonsolidowanych przychodów.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane