Strategia lizbońska: realna szansa czy mrzonka

Kazimierz Krupa
opublikowano: 14-12-2004, 00:00

Gdyby zgodzić się ze stwierdzeniem, że pesymista to dobrze poinformowany optymista, to trzeba by uznać, że wczoraj w Warszawie, na konferencji zorganizowanej przez Europejskie Centrum Przedsiębiorczości i naszą gazetę, spotkało się całkiem liczne grono dobrze poinformowanych optymistów, by porozmawiać o płynących dla Polski wyzwaniach z wielce ważnego dokumentu, strategii lizbońskiej mianowicie. Ich optymizm, jak i dobre poinformowanie, tyczyło zarówno samej przyszłości strategii lizbońskiej i szans na jej skuteczne zrealizowanie, jak i polskiego w nią wkładu.

Bo okazało się przecież, że po z górą już czterech latach od momentu, w którym to Unia Europejska rzuciła się w pościg za Stanami Zjednoczonymi, dystans między tymi gospodarkami znacznie się... powiększył. Stany Zjednoczone uciekają znacznie szybciej. Za to goniący UE Daleki Wschód, i owszem, istotnie się przybliżył. Podczas gdy Amerykanie i Azjaci pracują, zwiększają stopę zatrudnienia, wydajność pracy, co owocuje istotnym wzrostem gospodarczym, Europejczycy dyskutują, czy doktryna liberalna nie jest zbyt brutalna i o wyższości ochrony środowiska nad industrialnym rozwojem. Jeżeli dołożymy do tego coraz częstsze konflikty pomiędzy politykami wiodących w Unii krajów, które owocują takimi wypowiedziami jak Romana Prodiego, że pakt jest głupi, to mamy takie rezultaty, jakie mamy. Jakkolwiekby jednak oceniać strategię lizbońską, to z pewnością można o niej powiedzieć jedno dobre — że jest. Szczególnie dla Polski, najbardziej zapóźnionego, niemalże pod każdym względem, kraju nowej, zjednoczonej Europy. A że strategia jest niewykonalna? Być może i tu nie chodzi o to, jak stwierdził jeden z dyskutantów, by złapać króliczka, ale by gonić go.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu