Strategia pierwszych kroków

Adam Sofuł
06-06-2007, 00:00

Nie wiadomo dlaczego pakiet Kluski jest uważany za pierwszy krok w przywracaniu swobody działalności gospodarczej. Każdy poprzedni rząd poszerzał zakres owej swobody i im bardziej swobodę poszerzał, tym bardziej ją musiał przywracać. Bo działalności gospodarczej w Polsce nie reguluje ustawa o swobodzie, tylko dziesiątki tysięcy skomplikowanych i często wzajemnie sprzecznych przepisów. Pakiet Kluski wprowadza parę ułatwień (skromnych w porównaniu z zapowiedziami), ale nie zmienia znacząco sytuacji przedsiębiorcy. Projekt nie zasługuje — przy całym szacunku dla Romana Kluski — na dumne miano pakietu. To po prostu kolejna nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Korzystna dla właścicieli firm, ale nie przełomowa.

Patron projektu mówił, a premier mu wtórował, że to zaledwie pierwszy krok w ułatwianiu życia przedsiębiorcom. Trudno się oprzeć wrażeniu, że o ile Klusce chodziło o to, by przedsiębiorcom pomóc, rządowi jedynie, by poinformować o zrobieniu pierwszego

kroku do obniżenia kosztów pracy. Miała nim być obniżka składki rentowej. Publicyści i przedsiębiorcy się cieszą, że rząd zrobił pierwszy krok i zaczął się zajmować problemem. I o to rządowi chodzi.

Przedsiębiorcom już jednak coraz mniej. Oni marzą o rządzie, który nie tylko zrobiłby pierwszy krok do przywracania swobody działalności gospodarczej, ale który by tę wolność przywrócił. Nieważne, w ilu krokach. Ważne, by kroczyć szybko.

Adam Sofuł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Sofuł

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strategia pierwszych kroków