Strategia PKE przewiduje 11 mld zł inwestycji do 2020 r.

Internet Securities
opublikowano: 22-02-2006, 14:00

Strategia Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) do 2020 roku przewiduje wydatkowanie 11 mld zł na odbudowę 2.260 MW zainstalowanych mocy, powiedziała agencji ISB Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceprezes i dyrektor ds. handlowo-ekonomicznych PKE. Koncern zakłada finansowanie inwestycji w 40-50% ze środków własnych.

Strategia Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) do 2020 roku przewiduje wydatkowanie 11 mld zł na odbudowę 2.260 MW zainstalowanych mocy, powiedziała agencji ISB Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceprezes i dyrektor ds. handlowo-ekonomicznych PKE. Koncern zakłada finansowanie inwestycji w 40-50% ze środków własnych.

„Nasza strategia do 2020 roku przewiduje przeznaczenie 11 mld zł na odbudowę nowych mocy” – powiedziała ISB Strzelec-Łobodzińska w kuluarach konferencji energetycznej zorganizowanej przez Świat Energii.

Dodała, że w kwocie tej jest budowa nowego bloku w Elektrowni Łagisza o wartości ok. 2 mld zł, która rusza – jako pierwszy projekt w programie – w drugiej dekadzie kwietnia.

Łącznie ze strategią została przygotowana projekcja finansowa na ten okres, która zakłada finansowanie inwestycji w 40-50% ze środków własnych.

„Pozostałe finansowanie będą stanowiły źródła zewnętrzne. W połowie stycznia odbyliśmy już wstępne rozmowy z bankami w tej sprawie” – powiedziała wiceprezes.

Strategia PKE przewiduje zachowanie mocy PKE na poziomie ok. 5 tys. MW, zakłada natomiast, że w miejsce wycofywanych nieefektywnych i nieekologicznych jednostek będą budowane nowe.

„Musimy odbudować moce na poziomie 2.260 MW w miejsce wycofywanych starzejących się jednostek i w związku z dyrektywami ekologicznymi UE” – wyjaśniła Strzelec-Łobodzińska.

Dodała, że co prawda moce zostaną utrzymane na obecnym poziomie, jednak produkcja energii wzrośnie, gdyż nowe jednostki będą znacznie efektywniejsze.

„Odbudowę zaczniemy od najmniej efektywnych bloków, na pewno w Elektrowni Blachownia, Halemba i EC Bielsko-Biała” – powiedziała wiceprezes koncernu.

Podkreśliła jednak, że kolejność odbudowy mocy nie jest przesądzona i będzie wynikała z rachunku ekonomicznego.

Rzecznik PKE Paweł Gniadek poinformował ISB, że w ramach strategii przewidziane jest obniżenie zatrudnienia w koncernie do 5.000 osób w 2009 roku z 5.700 obecnie.

„Chcemy osiągnąć poziom jednego pracownika na 1 MW mocy zainstalowanej” – powiedział Gniadek.

Dodał, że obniżenie zatrudnienia odbędzie się przez naturalne odejścia, a także nowy program dobrowolnych odejść.

PKE, który powstał w 2000 roku, ma 14% udziału w krajowym rynku energii elektrycznej oraz 16% w lokalnym rynku ciepła. Zainstalowana moc elektryczna wynosi 5055 MWe, cieplna – 2541 MWt.

W skład PKE wchodzą elektrownie: Jaworzno III, Łaziska, Łagisza, Siersza, Halemba, Blachownia oraz elektrociepłownie z Katowic i Bielska-Białej. Cała grupa kapitałowa PKE liczy obecnie 38 podmiotów

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane