Strategia rodzi się w bólach

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 02-12-2003, 00:00

Rząd nie może sobie poradzić z przygotowaniem strategii podatkowej. Jutro znów nie zostanie przyjęta przez Radę Ministrów.

W środę mija termin przyjęcia przez rząd strategii podatkowej mającej określać docelowy kształt tego systemu. Termin przygotowania dokumentu przez resort finansów, zapisany w planie racjonalizacji wydatków budżetowych, tzw. planie Hausnera, minął 31 października. Wkrótce po tym wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział, że strategia zostanie przyjęta przez rząd 2 grudnia.

Coraz większy poślizg

Wszystko wskazuje jednak na to, że dokument nie zostanie uchwalony w terminie przez Radę Ministrów. Wiktor Krzyżanowski, rzecznik resortu finansów, poinformował tylko, że prace ministerstwa nad strategią nadal trwają.

— Dokument nie zostanie skierowany na Radę Ministrów 3 grudnia, tylko najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu. Powodem jest wiele uwag i pytań zgłoszonych przez ministrów — twierdzi jeden z dyrektorów w resorcie finansów.

Wiesław Ciesielski, wiceminister finansów odpowiedzialny za finanse, pytany w piątek przez przedsiębiorców o podatek liniowy, stwierdził, że resort pracuje nad strategią podatkową i kwestia ta nie została jeszcze rozstrzygnięta.

Skąd wziąć 2 mld zł

Strategia podatkowa jest częścią planu Hausnera. Wpisano ją do części dotyczącej zmian w zakresie administracji i gospodarki. Z punktu widzenia zakładanych efektów finansowych jest ona istotna. Dzięki niej po 2004 r. budżet ma uzyskiwać rocznie o 2-3 mld zł wyższe wpływy. Na razie ani Andrzej Raczko, minister finansów, ani Jerzy Hausner nie chcą ujawnić, jakie propozycje znajdują się w strategii. Obaj twierdzą tylko, że jest to dokument programowy, w którym znajdą się różne propozycje rozwiązań, mające zostać poddane społecznej dyskusji. Ostatecznie wraz z całym planem racjonalizacji wydatków zostaną one przyjęte w styczniu.

— Z punktu widzenia rynku i inwestorów strategia podatkowa jest drugorzędna, gdyż oczekiwania dotyczą strony wydatkowej. Nikt nie spodziewa się już znaczących zmian w podatkach. Te obniżki, które miały nastąpić, już zostały uchwalone, a o strategicznych planach trudno obecnie mówić, gdyż tu wiele zależy od zmian na scenie politycznej — twierdzi Łukasz Tarnawa, główny analityk PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Strategia rodzi się w bólach