Strefy ekonomiczne liczą na 11 mld zł

Małgorzata Grzegorczyk
04-01-2008, 00:00

Z cyfr wynika, że ten rok będzie dla stref podobny do ubiegłego. A powinno być lepiej, bo kilka dużych inwestycji mamy na bank.

Prezesi marzą o poszerzeniu stref i nowych branżach, w tym spożywczej i usługowej

Z cyfr wynika, że ten rok będzie dla stref podobny do ubiegłego. A powinno być lepiej, bo kilka dużych inwestycji mamy na bank.

Przedstawiciele 14 specjalnych stref ekonomicznych spodziewają się w tym roku przyjąć 199-213 nowych firm, które zapewnią 11,2 mld zł inwestycji i 15,5-16 tys. miejsc pracy (w ostatnim przypadku szacunków nie podają aż trzy strefy). W 2007 r. inwestorzy, którzy dostali zgodę na 210 projektów w strefach, obiecali zainwestować prawie 8,8 mld zł i stworzyć 22,5 tys. nowych miejsc pracy.

Prawie pewni

Można by się spodziewać odważniejszych szacunków. Lenovo, Cadbury, Stora Enso, Bosch-Denso czy Itsumi — to duże inwestycje, o których „PB” informował w ubiegłym roku. Oficjalne wejście tych firm do stref ekonomicznych możliwe jest w 2008 r. Tylko Cadbury — o ile firma wybierze Polskę, a nie Słowację — wyda 1 mld zł. Dlatego niektóre strefy — a szczególnie wałbrzyska, do której mogą trafić aż trzy z tych projektów — już powinny zacierać ręce. Ale tego nie robią.

— Przewiduję, że w 2008 r. firmy zadeklarują w wałbrzyskiej strefie 1 mld zł inwestycji. Na Dolnym Śląsku od kilku lat utrzymuje się duża dynamika napływu inwestorów. Mamy tu trzy strefy ekonomiczne: katowicką, wałbrzyską, legnicką i podstrefę tarnobrzeskiej w Kobierzycach. Coraz trudniej jest utrzymać na wysokim poziomie jakość ofert. Nie zapominajmy też o rynku, m.in. pracy — mówi Mirosław Greber, prezes Wałbrzyskiej SSE.

Adam Puza, prezes warmińsko-mazurskiej strefy, który ma już w banku 1,2 mld zł od Story Enso, jest większym optymistą i przewiduje, że w tym roku firmy przeznaczą 2 mld zł na inwestycje.

Nowe miejsca i firmy

Kilka stref wiąże duże nadzieje ze spodziewanymi poszerzeniami (np. suwalska, która będzie się starać o tereny w Białymstoku) lub zmianami granic, które nastąpiły pod koniec ubiegłego roku (np. kamiennogórska).

— Już niedługo krakowska strefa powinna powiększyć się o ponad 100 ha. Z tym poszerzeniem wiążą się inwestycje z branż motoryzacyjnej i chemicznej warte 500 mln zł, tworzące 2 tys. miejsc pracy — zapowia- da Adam Sąsiadek, wiceprezes KPT.

Na inwestycję Michelina może liczyć strefa warmińsko-mazurska. To dla tej firmy strefa od ponad roku starała się o przejęcie 12 ha od Agencji Nieruchomości Rolnych. Pod koniec 2007 r. podpisano akt notarialny.

Idzie nowe

Niektórzy spodziewają się zupełnie nowych branż.

— Liczymy na inwestycje związane z tarczą antyrakietową, o ile rząd się na nią zdecyduje. Rozmawialiśmy z przedstawicielami ambasady amerykańskiej — mówi Mirosław Kamiński, prezes Słupskiej SSE.

— Jeśli dwa lata temu miałbym wątpliwości, to teraz bardzo liczę na inwestycje z sektora usług. W najbliższych latach powstanie w Katowicach i okolicach 120 tys. mkw. powierzchni biurowej. Chciałbym też ściągnąć do strefy inwestycje z branży lotniczej — mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej SSE.

— Może się u nas pojawić logistyka oraz branża spożywcza, o ile dostaniemy interpretacje w tej sprawie — dodaje Cezary Tkaczyk, wiceprezes Starachowickiej SSE.

Z kolei Warmińsko-Mazurska SSE liczy na inwestycje rosyjskich spółek.

Inwestycje pewne (prawie) jak w banku

Firma Miejsce Strefa Wartość Miejsca pracy

Lenovo Legnickie Pole Legnicka SSE 20 mln USD 1000

Cadbury Bielany Wroc., Skarbimierz Wałbrzyska SSE 1 mld zł 1000

Stora Enso Ostrołęka Warmińsko-Mazurska SSE 320 mln EUR 100

Bosch-Denso Wrocław Wałbrzyska SSE 585 mln zł 700

Itsumi Wrocław Wałbrzyska SSE 150 mln zł 700

Źródło: strefy

Małgorzata Grzegorczyk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Strefy ekonomiczne liczą na 11 mld zł