Stronnictwo Demokratyczne sprzedaje majątek

opublikowano: 15-07-2009, 16:39

Stronnictwo Demokratyczne sprzedaje swój majątek. W środowej prasie pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży ośmiu nieruchomości należących do Stronnictwa, w tym m.in. budynku przy ulicy Chmielnej w Warszawie.

Tym samym partia rozpoczęła realizację podjętej pod koniec czerwca br. uchwały Rady Naczelnej SD o sprzedaży majątku. Jak powiedział PAP przewodniczący SD Paweł Piskorski, jego celem jest, by do końca grudnia uporządkowane zostały wszystkie sprawy formalno-majątkowe Stronnictwa.

Piskorski podkreślił, że sprzedane muszą być wszystkie nieruchomości SD. "Państwowa Komisja Wyborcza wymusza od nas jako partii sprzedaż majątku, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza, w związku z czym, my tego majątku utrzymać nie możemy i trzeba zgodnie z polskim prawem przystąpić do procedury jego zbycia" - zaznaczył Piskorski.

Dodał, że ze względu na obecną sytuację na rynku nieruchomości, która - jego zdaniem - nie jest optymalna, SD nie będzie wyprzedawało budynków za dowolną cenę.

Stronnictwo posiada wiele nieruchomości, położonych w atrakcyjnych lokalizacjach m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławie, Szczecinie, Elblągu, Bielsku-Białej oraz Jeleniej Górze.

W Warszawie SD wystawiło do sprzedaży swoją główną siedzibę, mieszczącą się w zabytkowej kamienicy przy ulicy Chmielnej 9, w samym centrum stolicy. Według sekretarza generalnego Stronnictwa Marka Kucharskiego jej wartość wynosi ok. 35 mln zł. Trzypiętrowa kamienica ma łączną powierzchnię ok. 2100 metrów kw. Obecnie tylko część budynku jest wynajmowana.

W Krakowie, partia posiada atrakcyjny pałacyk przy ulicy Batorego 14, o łącznej powierzchni ok. 2 tys. metrów kw. oraz spory ogród, mieszczący się w samym centrum Krakowa. Według przewodniczącego partii w tym mieście Macieja Stańczyka wartość pałacyku wynosi 15-17 mln zł. Obecnie większość powierzchni jest wynajmowana, największym najemcą jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

W Szczecinie siedziba Stronnictwa to poniemiecka willa o powierzchni 470 metrów kw. na działce o wielkości ponad 1100 m.kw, położona w centrum miasta. Nie ma aktualnej wyceny tej nieruchomości - według wcześniejszych jest to 1,6 mln zł.

Z kolei we Wrocławiu Stronnictwo wystawiło na sprzedaż zabytkową piętrową kamienicę położoną na ul. Świdnickiej 36, w jednej z najbardziej atrakcyjnych części miasta, ok. 500 metrów od rynku. Na ul. Świdnickiej znajduje się Opera Dolnośląska oraz niedawno odrestaurowany hotel Monopol.

Ustawa o partiach politycznych przewiduje, że partia nie może prowadzić działalności gospodarczej. W myśl tych przepisów partia polityczna może pozyskiwać dochody z majątku pochodzące jedynie m.in. z oprocentowania środków zgromadzonych na rachunkach bankowych i lokatach, z obrotu obligacjami Skarbu Państwa i bonami skarbowymi Skarbu Państwa, ze zbycia należących do niej składników majątkowych.

Partia polityczna może użyczać posiadane nieruchomości i lokale jedynie na biura poselskie, senatorskie oraz biura radnych gminy, powiatu albo województwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane