Struk obejmuje stery Pomorza

PAP
opublikowano: 22-02-2010, 17:07

Mieczysław Struk (PO) został wybrany na nowego marszałka woj. pomorskiego. Dotychczasowy marszałek Jan Kozłowski ustąpił, bo przejął mandat europarlamentarzysty po Januszu Lewandowskim, który został unijnym komisarzem ds. budżetu.

Mieczysław Struk został zarekomendowany na nowego marszałka przez zarząd regionu PO i klub radnych tej partii w pomorskim sejmiku (na 33 radnych PO ma ich w sejmiku 18). Spośród 30 radnych, którzy byli obecni na poniedziałkowej sesji, za jego kandydaturą zagłosowało 23. Przeciwko było siedmioro radnych z PiS.W niedzielę pomorskie PiS zapowiedziało, że - mimo praktycznie żadnych szans na wybór - wystawi na marszałka swojego kandydata - radnego Piotra Zwarę. Ostatecznie jednak w poniedziałek Zwara ogłosił, że nie będzie kandydował.

Zgodnie z przepisami w poniedziałek, oprócz dotychczasowego marszałka, do dymisji podał się cały pięcioosobowy zarząd województwa pomorskiego. W środę odbędzie się kolejna sesja sejmiku, w czasie której radni będą głosować nad nowym składem zarządu przedstawionym przez Struka. Nowy marszałek zaproponował, by funkcję wicemarszałka pełnił nadal dotychczasowy wicemarszałek Leszek Czarnobaj. Drugim wicemarszałkiem miałby zostać Wiesław Byczkowski (dotychczas członek zarządu). W proponowanym składzie zarządu mieliby znaleźć się także Adam Leik (wiceburmistrz Bytowa) i Wiesław Kamiński (prezes aukcji rybnej w Ustce). Wszyscy kandydaci do zarządu są związani z PO.
Nowy zarząd będzie pełnił swoją funkcję do najbliższych wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią.

49-letni Mieczysław Struk od 2005 roku pełnił funkcję wicemarszałka województwa pomorskiego, wcześniej był radnym sejmiku. Przez dwanaście lat (od 1990 roku) był burmistrzem Jastarni.Jest absolwentem Wydziału Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Ukończył też podyplomowe studia organizacji i zarządzania oraz integracji europejskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Jest żonaty, ma dwie córki. Należy do Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Ma uprawnienia kapitana jachtowego i motorowodnego.

W 33-osobowym sejmiku pomorskim PO ma 18 radnych, PiS - 9, PSL - 2, SLD - 1, trzech radnych startowało z listy Samoobrony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Struk obejmuje stery Pomorza