Struktura wymiany handlowej jednym z tematów rozmów Tuska z Zubkowem

PAP
opublikowano: 08-02-2008, 08:22

Poprawa struktury wymiany handlowej między Polską i Rosją będzie jednym z tematów rozmów szefów rządów obu państw Donalda Tuska i Wiktora Zubkowa, które odbędą się w piątek przed południem w  Moskwie.

Tusk przybył rano z roboczą wizytą do stolicy Rosji.

Według rosyjskich danych, w 2006 roku wartość obrotów handlowych między Rosją i Polską wyniosła 15 mld dolarów, a w 2007 roku - 17 mld USD.

Źródło w rządzie Rosji podkreśliło w piątek, że struktura wymiany handlowej między obu krajami nie zadowala żadnej ze stron.

Cytowane przez rosyjskie media anonimowe źródło wyjaśniło, że Rosja jest niezadowolona, iż 90 proc. rosyjskiego eksportu do Polski stanowi ropa naftowa i gaz ziemny, zaś Polsce przeszkadza wysokie ujemne saldo handlowe.

"Atmosfera dla wizyty jest optymalna. Zasadnicze bariery między dwoma krajami zostały usunięte. Wizyta nowego polskiego premiera otworzy nową stronicę w stosunkach między Rosją i Polską" - podkreśliło źródło.

Rozmowy Zubkowa z Tuskiem odbędą się w moskiewskim Białym Domu, gdzie znajduje się siedziba rządu Rosji. Oczekuje się, że premierzy najpierw będą rozmawiać w wąskim gronie, a później przyłączą się do nich pozostali członkowie delegacji.

Jerzy Malczyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Struktura wymiany handlowej jednym z tematów rozmów Tuska z Zubkowem