Czytasz dzięki

„Struktury”, czyli nowe możliwości dla inwestora,również w czasie dużej zmienności

  • Materiał partnera
opublikowano: 04-06-2020, 08:09

Wartość obrotów produktami strukturyzowanymi na GPW w pierwszym kwartale 2020 r. była ponad trzykrotnie wyższa niż przed rokiem. Inwestorzy indywidualni coraz bardziej doceniają instrumenty, które w trudnych czasach chronią kapitał (certyfikaty z gwarancją kapitału) i dają szansę na zyski również przy spadkach cen.

ETP (ang. Exchange Traded Products) to notowane na giełdzie instrumenty finansowe, których cena jest uzależniona od wartości określonego aktywa bazowego. Dzielą się na dwa rodzaje instrumentów: ETF-y (ang. Exchange Traded Fund) oraz produkty strukturyzowane. Produkty strukturyzowane są instrumentami notowanymi w formie certyfikatów lub obligacji strukturyzowanych. Pozwalają one pośrednio inwestować w wybrane aktywa bazowe, takie jak indeksy giełdowe, akcje, surowce, kursy walut, stopy procentowe, produkty rolne, a także tzw. koszyki akcji (kilku spółek), surowców lub indeksów. Oznacza to, że nie trzeba fizycznie kupować np. kukurydzy, aby uzależnić zysk od ceny tego towaru.

Produkt strukturyzowany jest emitowany przez instytucję finansową (np. bank, dom maklerski), która często jednocześnie jest animatorem, zapewniającym jego płynność. Tego typu inwestycje przynoszą zyski, gdy cena wybranego aktywa bazowego zmienia się zgodnie z oczekiwaniami wbudowanymi w konstrukcję danej „struktury” – istnieje możliwości zajmowania zarówno długiej, jak i krótkiej pozycji. Wysokość zysku jest często uzależniona od akceptowanego przez inwestora poziomu ryzyka.

Dlaczego inwestorzy wybierają struktury? 

Obecnie na GPW dostępnych jest prawie 1,5 tys. produktów strukturyzowanych z ekspozycją m.in. na 7 kursów walut, 10-letnie niemieckie obligacje skarbowe, 30-letnie obligacje skarbowe USA, a także na kursy wielu spółek i indeksów zarówno polskich, jak i zagranicznych oraz różne rodzaje surowców. Wachlarz dostępnych struktur na GPW rośnie wraz z zainteresowaniem nimi wśród inwestorów indywidualnych, o czym decydują m.in.:

  • Dywersyfikacja – duży wybór aktywów bazowych, również w ramach jednej struktury oraz szeroki dostęp do rynków zagranicznych, możliwość osiągnięcia korzyści przy spadku cen
  • Zarządzanie ryzykiem – inwestor z góry określa poziom ryzyka i ochrony kapitału oraz decyduje o stosowaniu (lub nie) dźwigni finansowej
  • Transparentność – możliwość śledzenia ceny instrumentu bazowego w czasie rzeczywistym, stopa zwrotu na z góry określonych warunkach
  • Dostępność – inwestowanie poprzez rachunki IKE i IKZE lub zwykły rachunek maklerski

Rosnąca popularność produktów strukturyzowanych jest szczególnie widoczna od wybuchu pandemii koronawirusa, która spowodowała dużą zmienność na rynkach, a inwestorów skłoniła do poszukiwania alternatywnych źródeł zysku i możliwości ochrony kapitału. Wartość obrotów strukturami na GPW w kwietniu i maju przekroczyła już poziomy kwartalne sprzed czasów koronawirusa.

Tabela 1. Wartość obrotów produktami strukturyzowanymi na GPW (w mln PLN)

Źródło: dane GPW

– Biorąc pod uwagę rosnącą w ostatnim czasie liczbę rachunków maklerskich oraz historycznie niskie stopy procentowe, spodziewamy się, że zainteresowanie produktami strukturyzowanymi będzie rosło jeszcze szybciej. Zanim jednak zdecydujemy o tego typu inwestycji, trzeba dobrze zrozumieć mechanizm ich działania. Dlatego GPW stara się aktywnie edukować rynek w tym obszarze poprzez tworzenie materiałów edukacyjnych, organizowanie konferencji, szkoleń i webinarów. Pierwszy webinar poświęcony inwestowaniu w struktury na ropę naftową jest dostępny na naszym kanale YouTube. W najbliższym czasie planujemy również kolejne webinary i inicjatywy edukacyjne – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Produkty strukturyzowane dostępne na GPW można znaleźć na stronie: https://www.gpw.pl/produkty-strukturyzowane 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane