Strzelec przygotowuje emisję nawet za 45 mln zł

Paweł Mazur
opublikowano: 22-03-2002, 00:00

Giełdowy Strzelec chce, by kwietniowe NWZA przegłosowało emisję, z której browar uzyska do 45 mln zł. Środki posłużą do restrukturyzacji Strzelca i Broka. Połączenie browarów możliwe jest jeszcze w tym roku.

Notowany na GPW Strzelec chce zwołać w kwietniu NWZA — wynika z nieoficjalnych informacji. Na NWZA małopolskiego producenta piwa zostanie prawdopodobnie podjęta uchwała o publicznej emisji minimum 10 mln akcji spółki. Jej szacunkowa wartość ma wynieść od 35 do 45 mln zł.

Zdaniem naszego informatora, walory Strzelca obejmą instytucje finansowe, współpracujące z giełdową firmą. W takim wypadku mogą nimi być Kredyt Bank oraz otwarte fundusze emerytalne, już zaangażowane kapitałowo w małopolską firmę.

— Nie chcę komentować tych doniesień. Więcej na ten temat będzie można powiedzieć wkrótce — mówi Adam Brodowski, prezes i największy akcjonariusz Strzelca.

Zdaniem obserwatorów rynku, celem emisji może być chęć częściowej restrukturyzacji majątkowo-finansowej koszalińskiego Broka, z którym Strzelec zacieśnił ostatnio kontakty zawierając znamienną unię personalną. Wiceprezesem koszalińskiej firmy został właśnie Adam Brodowski, zaś fotel wiceprezesa Strzelca przypadnie Tomowi Greskowi, prezesowi i jednocześnie posiadaczowi 85 proc. akcji Broka. Redukcja zadłużenia jest tej ostatniej firmie niezwykle potrzebna. Ma bowiem około 90 mln zł długu wobec Pekao SA, z czego około 70 mln zł to zobowiązania krótkoterminowe, które powinny być już praktycznie spłacone. Do tego dochodzi około 15 mln zł, które Brok jest winny mniejszym wierzycielom. Zarząd Broka wystąpił już do koszalińskiego sądu gospodarczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania układowego wobec tej grupy wierzycieli. Negocjacje z Pekao SA powinny rozpocząć się najpóźniej w ciągu kilkunastu dni.

Zaangażowanie Strzelca w Broka wskazuje, że może dojść do faktycznego połączenia obu tych firm.

— Taki scenariusz bierzemy pod uwagę. Przeprowadzamy analizy, jak technicznie przeprowadzić konsolidację. Realnym terminem takiego posunięcia wydaje się druga połowa 2002 roku — dodaje Adam Brodowski.

Może się więc okazać, że Brok przez alians ze Strzelcem wróci na GPW, z którego w 2000 r. został wycofany przez niemieckiego Holsteina.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Mazur

Polecane