Studenci poprawiają statystyki najmu mieszkań

Małgorzata Ciechanowska
12-08-2010, 12:59

Okres wakacyjny na rynku mieszkań nie występuje. W większości miast odnotowuje się ożywienie. Siłą napędową są studenci.

Z początkiem roku 2011 wchodzi w życie tzw. Rekomendacja T, czyli postanowienia wprowadzone przez Komisję Nadzoru Bankowego, mające zapobiegać udzielaniu złych kredytów. Według zasad nowej ustawy przyszli kredytobiorcy, aby uzyskać kredyt w innej niż polska walucie, będą musieli mieć 20 proc. wkładu własnego. Ponadto suma zobowiązań obecnych i wynikających z kredytu hipotecznego nie może miesięcznie przekraczać 50 proc. dochodu kredytobiorcy. Postanowienia te skutecznie wykorzystują banki, które chcą zachęcić do wzięcia kredytu już teraz. Jak się okazuje działania te przynoszą efekty, bo łatwość uzyskania kredytu przekłada się na wzrost zainteresowania zakupem mieszkania. Niestety, nie wszędzie.

Ożywienie przeżywa rynek wynajmu. Dzięki studentom.
Zobacz więcej

Ożywienie przeżywa rynek wynajmu. Dzięki studentom.

Lekkie ożywienie

Jak wynika z raportu mieszkaniowego przygotowanego przez firmę Ober-Haus największą popularnością zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym cieszą się lokale małe i średniej wielkości (2- i 3-pokojowe). Największe zainteresowanie kupnem mieszkania wykazują mieszkańcy Łodzi, gdzie powstają nowe osiedla: Solaris Park budowane przez firmę Studio 3 oraz Legionów Apartamenty wznoszone przez spółkę Emerald Development. Także poznaniacy ruszyli do deweloperskich biur sprzedaży. Chętniej kupowali mieszkania poza centrum miasta. Dowodem jest wykupienia wszystkich dostępnych lokali na osiedlu Leśnym w Czaparach jeszcze przed ukończeniem budowy. Z kolei w Murowanej Goślinie rozpoczęto budowę nowego osiedla. Niestety, nie wszystkie miasta mogą pochwalić się wzrostem na rynku nieruchomości. Najgorzej prezentuje się rynek warszawski i katowicki, gdzie wskaźnik sprzedaży spadł. Jeśli udało się sprzedać mieszkania (zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym), były to lokale położone na obrzeżach miast, bo tam cena jest niższa.

Więcej wynajmujących

Prawdziwe ożywienie przeżywa rynek wynajmu. W miastach akademickich, takich jak Warszawa, Katowice, Kraków, Łódź czy Poznań, odnotowano wzrost liczby wynajmowanych mieszkań z czynszem do 2 tys. zł. Głównymi klientami są studenci, ale także firmy, które poszukują lokum dla swoich pracowników. To, na co najczęściej zwraca się uwagę, to cena, liczba pokoi i metraż. Istotny jest także dostęp do komunikacji miejskiej. Na przykładzie Poznania zaobserwowano też wzrastającą tendencję kupowania mieszkań przez rodziców dla dzieci rozpoczynających studia (często z rynku wtórnego) i wynajmowanie pozostałych pokoi. Miesięczny przychód z wynajmu przeznaczany jest na spłatę rat kredytu.

2000 zł

Tyle wynosi średni miesięczny czynsz za jedno- i dwupokojowe mieszkanie w Warszawie, Katowicach czy Krakowie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Studenci poprawiają statystyki najmu mieszkań