Studenci z Łodzi w finale konkursu robotów

PAP
opublikowano: 22-12-2016, 14:57

Studenci z Politechniki Łódzkiej zakwalifikowali się do finałów jednego z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów robotów mobilnych - Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge.

Rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka poinformowała, że Koło Naukowe Robotyki SKaNeR z Politechniki Łódzkiej jest jedynym reprezentantem Polski i jedynym samodzielnie występującym reprezentantem naszej części Europy. Finał zawodów odbędzie się w marcu 2017 roku w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jak wyjaśnia Chojnacka, drużyna i zbudowane przez studentów roboty przeszły przez trzy etapy eliminacji. Na początku konkurowały 143 zespoły z całego świata; do finałów dotarło 28 drużyn m.in. z uczelni w Zurichu, Londynu czy Pekinu. 

- Osiągnięty już sukces to wynik ponad rocznej pracy zespołów projektowych sekcji robotów latających, robota mobilnego oraz łazika marsjańskiego - mówi.

Rzeczniczka zwraca uwagę, że zawody w Abu Zabi wyznaczają i pokazują ogólnoświatowy trend rozwoju robotów mobilnych. Jak mówią sami studenci, udział w konkursie to "zwieńczenie ważnego etapu w ich długofalowym planie rozwoju robotów mobilnych, ale również niepowtarzalna szansa na pokazanie potencjału Politechniki Łódzkiej oraz Polski".

- Nasze prace rozpoczęliśmy ponad rok temu. Złożoność konkursu wymagała integracji prac kilku zespołów projektowych i wymiany doświadczeń pomiędzy nimi. Powstają nowe roboty, studenci zapoznają się i testują bardzo trudne technologie: nawigacji, lokalizacji i autonomicznej manipulacji. Pracują równocześnie na kilku rodzajach robotów: sześciokołowym, czterokołowym i trzech latających - mówi opiekun Koła dr hab. Grzegorz Granosik.

Dodaje, że zbudowane i oprogramowane roboty będą mogły startować w różnych konkursach dzięki modułowej strukturze zastosowanych podzespołów i oprogramowania.

Rzeczniczka uczelni przyznaje, że obecnie drużyna poszukuje finansowania na pokrycie kosztów wyjazdu zespołu na zawody. Liczy na wsparcie ze strony firm zainteresowanych nowoczesnymi technologiami.

- To niezwykle trudne i rozbudowane zawody, wymagające autonomicznej pracy robotów lądowych i latających. Jesteśmy świadomi, że w wielu konkurencyjnych ośrodkach naukowych przygotowania do konkursu prowadzone są przez liczniejsze zespoły ze znacznie większym doświadczeniem i prestiżem. Mamy jednak nadzieje, że już w marcu staniemy jak równy z równym z innymi zespołami, a nasze rozwiązania okażą się konkurencyjne - powiedział Mateusz Kujawiński, jeden z liderów drużyny.

Chojnacka przypomina, że do największych sukcesów łódzkich łazikowców należy wygrana w europejskich zawodach European Rover Challenge 2016 oraz piąte miejsce w University Rover Challenge 2016 organizowanym w Stanach Zjednoczonych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Studenci z Łodzi w finale konkursu robotów