Studio perfekcyjnej pielęgnacji… aut

Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
10-06-2013, 00:00

Powiedzenie „diabeł tkwi w szczegółach” wydaje się być stworzone dla usług auto detailingu — w tej branży o biznesowym sukcesie decyduje bowiem każdy detal. Dosłownie

Każdy projekt, który realizujemy w naszej pracowni, traktujemy indywidualnie — to dewiza Michała Zaborowskiego, właściciela firmy zajmującej się… No właśnie, czym? Słowa „projekt” i „pracownia” na szybko kojarzą się z biurem architektonicznym czy projektowaniem odzieży. Tymczasem projekty z pracowni Rudy’s Detailing dotyczą… pielęgnacji samochodów. Tyle że na najwyższym, mistrzowskim poziomie. Z dbałością o każdy detal, graniczącą, jak przyznaje sam właściciel, wręcz z obsesją. Jako dziecko był przekonany, że będzie kontynuował rodzinną tradycję i rozpocznie praktykę lekarską.

EKSKLUZYWNE ZABIEGI: W Rudy’s Detailing zabiegi kosztują od kilkuset do ok. 3,5 tys. złotych. Michał Zaborowski, właściciel firmy szacuje, że przeciętnie w tygodniu firma obsługuje 1-2 samochody. [FOT. TP]
Zobacz więcej

EKSKLUZYWNE ZABIEGI: W Rudy’s Detailing zabiegi kosztują od kilkuset do ok. 3,5 tys. złotych. Michał Zaborowski, właściciel firmy szacuje, że przeciętnie w tygodniu firma obsługuje 1-2 samochody. [FOT. TP]

Jako dorosły, zamiast akademii medycznej, wybrał jednak Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dołączył do tego także międzywydziałowe Studium Towaroznawstwa. Ale już na studiach wiedział, że zawodowo zwiąże się z zupełnie inną branżą, z którą zetknął się z miłości do idealnie zadbanych samochodów. Myjnia, choćby najlepsza, nigdy nie spełniała w 100 proc. jego oczekiwań. W osiągnięciu perfekcji w tej dziedzinie przyszli mu przyjaciele za granicą, dzięki którym dowiedział się, czym jest auto detailing. Pasja na przestrzeni kilku lat ewoluowała w dobrze prosperujący biznes, poprzedzony zdobywaniem know- -how — między innymi pracochłonnymi szkoleniami na prestiżowych imprezach motoryzacyjnych za granicą.

Usługa auto detailingu najdłuższe, bo około siedemdziesięcioletnie tradycje ma w Stanach Zjednoczonych. Palące kalifornijskie słońce wymuszało na właścicielach aut poszukiwanie rozwiązań, które pozwalały na skuteczną i długotrwałą ochronę karoserii przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W Wielkiej Brytanii auto detailing jest rozpowszechniony od ok. 50 lat, choć akurat w tym kraju, podobnie zresztą jak w Niemczech, auta zabezpiecza się przede wszystkim przed zabrudzeniami związanymi ze zmienną pogodą. W Polsce, jak twierdzi Michał Zaborowski, auto detailing z prawdziwego zdarzenia rozpoczął się zaledwie kilka lat temu — na rynku warszawskim, na którym działa Rudy’s Detailing, tego typu usługi świadczyła tylko jedna firma. Dzisiaj na stołecznym rynku liczy się ok. 6 firm.

Według Michała Zaborowskiego pomieszczenie, w którym wykonywane są usługi auto detailingu, nie powinno być mniejsze niż 50-60 mkw., a optymalna powierzchnia to ok. 100 mkw. To generuje spore koszty, drogie są również sprowadzane z zagranicy preparaty pielęgnacyjne. Jak to przekłada się na cenę usług? W Rudy’s Detailing zabiegi kosztują od kilkuset do ok. 3,5 tys. złotych. Michał Zaborowski szacuje, że przeciętnie w tygodniu firma obsługuje 1-2 samochody (dwóch pracowników oraz sam właściciel), a wartość przeprowadzanych zabiegów wynosi średnio ok. 2 tys. zł za każde auto. — Należy przy tym pamiętać, że auto detailing to biznes sezonowy, trwający mniej więcej od marca do października-listopada — przestrzega Michał Zaborowski.

Nie tylko samochody

W ramach usług auto detailingu Rudy’s Detailing oferuje zabezpieczenie hybrydowe (m.in. odporność na brud i właściwości samooczyszczające), kwarcowe (m.in. ochrona przed mikrozarysowaniami) oraz exclusive (połączenie hybrydowego z kwarcowym). Ochrona hybrydowa zabezpiecza przed zanieczyszczeniami drogowymi, utrwala połysk i chroni przed zmatowieniem koloru, szkodliwym działaniem UV. W przypadku zabezpieczenia kwarcowego w wyniku reakcji chemicznej kompozyt kwarcowy tworzy w 100 proc. przejrzystą powłokę ochronną, twardszą i bardziej odporną na zarysowania niż lakier auta — ta bariera zapobiega wnikaniu w strukturę lakieru oraz przyleganiu soli, brudu czy olejów zanieczyszczeń drogowych. Firma jest pierwszą akredytowaną pracownią uznanego na całym świecie brytyjskiego producenta kosmetyków, posiadających m.in. certyfikaty Airbusa i Boeinga, dzięki czemu mogą być wykorzystywane również do pielęgnacji i zabezpieczania powłok samolotów. Dlatego oferta Rudy’s Detailing rozszerzona jest także na statki powietrzne oraz jachty.

— Zainteresowanie tego typu usługami w pozostałych miesiącach spada o ok. 70 proc., co sprawia, że ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców zajmujących się auto detailingiem jest utrzymanie się na rynku w zimie. Rudy’s Detailing ma stronę internetową, konto na Facebooku i prezentacje na YouTube, ale to nie social media „napędzają” mu klientów. Michał Zaborowski przyznaje, że zdecydowana większość właścicieliaut trafia do firmy z polecenia osób, które już skorzystały z usług firmy. Taki „marketing” działa na tyle skutecznie, że w kalendarzu właściciela Rudy’s Detailing trudno znaleźć wolne miejsce na miesiąc do przodu. Oferta firmy skierowana jest przede wszystkim do najbardziej wymagających właścicieli samochodów, co nie oznacza, że tylko tych najdroższych marek — obok Bentleyów, Porsche czy Ferrari pojawiają się także auta o wartości kilku tysięcy złotych.

Idea Bank zaprasza

Każdy przedsiębiorca, który chce pozyskać klientów i zwiększyć zasięg działania, może zgłosić się do programu „Duma Przedsiębiorcy”. Idea Bank prowadzi kampanie reklamowe przedsiębiorców w ogólnopolskich kanałach telewizyjnych, nakręca profesjonalne filmy reklamowe i promuje je. Historie przedsiębiorców można przeczytać na łamach „Pulsu Biznesu”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Studio perfekcyjnej pielęgnacji… aut