Styczeń: zdążymy z definicją budownictwa społecznego

opublikowano: 27-03-2007, 18:24

Wiceminister budownictwa Piotr Styczeń zapewnił we wtorek, że rząd zdąży przygotować definicję budownictwa społecznego i - jak powiedział - od 1 stycznia 2008 r. "w szerokim zakresie" będzie stosowana obniżona 7-proc. stawka VAT w budownictwie mieszkaniowym.

Styczeń spotkał się we wtorek z wiceministrem finansów Jackiem Dominikiem w sprawie ostatecznej wersji definicji budownictwa społecznego.

"Dzisiaj zostały przekazane ministrom konstytucyjnym (założenia do definicji - PAP) i oni dokonają ostatecznej oceny (...)" - powiedział PAP Styczeń. Dodał, że uzgodnienia są wynikiem kompromisu obu stron.

"Kompromis polega na tym, że z pewnych zapisów, m.in. z szerokiego określenia materiałów budowlanych, musieliśmy (resort budownictwa - PAP) zrezygnować, z kolei minister finansów przyzwolił na stosowanie preferencyjnej stawki do określonego zespołu remontów" - wyjaśnił wiceminister Styczeń.

Podkreślił, że w rozmowach z resortem finansów zabiegał o to, aby "szereg prac remontowych nie tylko we wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach, ale także w domach jednorodzinnych można było wykonywać na zlecenie prywatnego inwestora według obniżonej stawki VAT".

Dodał, że 7-proc. stawką VAT byłyby objęte remonty: elewacji, dachu, klatki schodowej czy instalacji, co - jak podkreślił - było dotychczas mocno kwestionowane.

"Ustępowaliśmy (Ministerstwu Finansów - PAP) w kwestiach takich robót, których wykonanie byłoby trudne do zaakceptowania z punktu widzenia systemu rejestracji podatkowych" - powiedział.

Podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy może zapobiec wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego.

Dzięki tej definicji od 2008 r. obniżona 7-proc. stawka VAT objęłaby mieszkania o powierzchni do 120 m kw. i domy do 220 m kw. Wyższa 22-proc. stawka VAT miałaby obowiązywać za każdy dodatkowy metr ponad ustalone limity.

Definicja budownictwa społecznego pozwoli zachować obniżoną stawkę VAT po 2007 r. - bez wchodzenia w konflikt z prawem Unii Europejskiej.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Styczeń: zdążymy z definicją budownictwa społecznego