Stypułkowski: najwcześniej w 2008 r. zacznie działać PZU Holding

(Tadeusz Stasiuk)
24-04-2006, 16:17

Najwcześniej w styczniu 2008 roku działalność ubezpieczeniowa PZU mogłaby być przeniesiona do nowej spółki PZU Majątek i zacząłby działać PZU Holding - poinformował prezes PZU Cezary Stypułkowski.

Najwcześniej w styczniu 2008 roku działalność ubezpieczeniowa PZU mogłaby być przeniesiona do nowej spółki PZU Majątek i zacząłby działać PZU Holding - poinformował prezes PZU Cezary Stypułkowski.

    Obecna struktura Grupy PZU jest złożona, utrudnia zarządzanie i zmniejszenie kosztów. Dlatego w październiku 2004 akcjonariusze PZU zdecydowali się wprowadzić nowy ład korporacyjny. Zarząd PZU zaproponował, by obecne PZU stało się PZU Holding, zaś akcjonariusze dzisiejszego PZU staliby się akcjonariuszami spółki holdingowej, w przyszłości notowanej na giełdzie.

Jak podaje PAP, obecne spółki z Grupy PZU, zależne w różnym stopniu od PZU i PZU Życie, stałyby się bezpośrednio zależne od PZU Holding. Powstałaby też nowa spółka PZU Majątek, do której zostałaby przeniesiona działalność PZU.

    Stypułkowski poinformował, że prowadzone jest postępowanie licencyjne w tej sprawie, na wniosek złożony do Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Obecnie jest ono jednak zawieszone ze względu na konieczność uzyskania interpretacji prawnych z Ministerstwa Finansów. PZU chce bowiem wyjaśnić m.in. kwestie związane z wyposażeniem PZU Majątek w kapitał akcyjny w drodze aportu.

    Stypułkowski podkreślił, że PZU chce rozwiać "niejasności" związane z przekształcaniem Grupy PZU w holding, "ponieważ demony PZU ożyły". Odniósł się w ten sposób do publikacji m.in. "Naszego Dziennika", który zarzucał, że zmiany w organizacji Grupy PZU pozwolą Eureko na przejęcie kontroli nad PZU.

    Dodał, że o przekształceniu w holding będą musieli zdecydować akcjonariusze. "Muszą chcieć uznać ten interes" - powiedział Stypułkowski. Zwrócił uwagę, że zmiany w grupie oznaczają potencjalne oszczędności rzędu 475 mln zł.

    Zaznaczył, że przydatne byłyby też zmiany w tzw. ustawie kominowej - ograniczającej zarobki zarządów spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz tzw. ustawy antykorupcyjnej, która uniemożliwia członkom władz spółek z udziałem Skarbu Państwa pracę w zarządach spółek zależnych. "To limituje zdolność zarządczą" - powiedział Stypułkowski. Koncepcja zmian zakłada, że osoby z zarządu PZU Holding znalazłyby się też we władzach spółek zależnych.

    Stypułkowski dodał, że proponowane zmiany to "walka o większą efektywność". Poza oszczędnościami, zarząd PZU liczy na lepszą wspólną sprzedaż produktów firm z grupy PZU. Miałaby się ona rozpocząć w 2008 r. i dać dodatkowy przypis składki rzędu 1 mld zł.

    Niezależnie od tego, czy holding powstanie, zarząd PZU będzie od początku 2007 r. przekształcał grupę w podatkową grupę kapitałową - nie wymaga to zgody walnego zgromadzenia akcjonariuszy, natomiast ułatwi to rozliczenia podatkowe, m.in. związane z VAT.

    Stypułkowski poinformował, że zarząd PZU będzie proponował akcjonariuszom spółki (poza Skarbem Państwa i Eureko jest ich ok. 10 tys.) dywidendę w wysokości 16,80 zł na akcję. Zarząd PZU chce przeznaczyć na dywidendę połowę zysku za ub. rok, wynoszącego 2,69 mld zł.

    W listopadzie 1999 r. Eureko i BIG Bank Gdański (dziś Bank Millennium) kupiły 30 proc. akcji PZU. Eureko odkupiło akcje od Banku Millenium oraz od części drobnych akcjonariuszy i jest obecnie właścicielem 33 proc., minus jedna, akcji PZU.

    W 2002 r. rząd zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU. Jesienią 2002 r. Eureko skierowało sprawę do sądu arbitrażowego, który w sierpniu 2005 r. uznał, że Polska częściowo naruszyła warunki polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Dalszą częścią arbitrażu może być ustalenie odszkodowania.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Stypułkowski: najwcześniej w 2008 r. zacznie działać PZU Holding