Subiektywizm przede wszystkim

Marek Rogalski
05-03-2009, 00:00

Ktoś kiedyś powiedział, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. To tylko jedna z metafor obrazujących to, o czym wiadomo od dawna — proces myślowy każdego z nas jest obarczony ogromną dozą subiektywizmu. Jest on wynikiem naszego dotychczasowego doświadczenia, ale też liczby napływających na bieżąco bodźców zewnętrznych. To tłumaczy, dlaczego większość analityków, czy też uczestników rynku opiera swoje prognozy na błędnych przesłankach. W rezultacie żadne, jak najbardziej perfekcyjne, modele nie są w stanie w pełni przewidzieć skali czy skutków kryzysu. Jednocześnie większość inwestorów nagminnie popełnia te same błędy — przegapia momenty sugerujące korzystne zamknięcie zyskownych pozycji i tkwiąc w błędnym przekonaniu o słuszności swoich tez, nie angażuje się ponownie w czasie formowania się rynkowego dna.

Dlaczego o tym piszę? Przebieg ostatniego tygodnia na krajowym rynku jest dość interesujący. Widać wyraźnie, że warszawska giełda, ale też i notowania złotego w mniejszym stopniu odzwierciedlają nastroje, jakie są prezentowane w mediach. WIG20 zaczyna budować techniczną formację "spodka" sugerującą możliwość dość sporej korekty wzrostowej, nawet w okolice 1800 pkt w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Z kolei notowania EUR/PLN spadły w okolice 4,69 zł. Przełamanie wsparć na 4,67 zł może uruchomić lawinę zleceń sprowadzającą kurs euro w rejon 4,55 zł w ciągu dwóch-trzech dni. Tymczasem analiza makro wciąż nie daje żadnych wskazań. Dane z USA wciąż pozostają słabe, a nasi politycy nie mogą się dogadać co do konieczności szybkiego wprowadzenia euro. Wytłumaczenie może być jedno: gorzej już być nie może. A tak poważnie, na cudzym subiektywizmie można całkiem nieźle zarabiać.

Marek Rogalski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Subiektywizm przede wszystkim