Subiektywne wektory B2B

WK
opublikowano: 27-02-2009, 00:00

Przodownicy

Jerzy Pruski

prezes PKO BP

Pokonał konkurentów na rynku i w kuluarach

Gdy w kwietniu 2008 r. został szefem PKO BP, po cichutku, bez rewolucji zmieniał molocha w bank zdolny do walki z konkurencją. I kilka razy ją pokonał, np. w październiku wprowadził Max Lokatę, na którą dziennie trafiało 250 mln zł. Spokojnie przetrwał też kryzys. I wygrał inną rywalizację: od momentu powołania trwały rozgrywki personalne, które miały go zepchnąć z fotela prezesa. Nic z tego.

Sebastian Buczek

prezes Quercus TFI

A jednak można było sprzedawać fundusze

Gdy Quercus TFI, założone przez Sebastiana Buczka, ruszało w marcu, eksperci skazywali je na pożarcie. Tymczasem nowy gracz ciułał grosz do grosza i w 2008 r. zebrał ponad 100 mln zł. Może niewiele, ale od konkurentów klienci zabrali w tym czasie ponad 29 mld zł. Quercus należał do wąskiego grona towarzystw, które nie straciły. Dodatkowy plus za debiut GPW.

Outsiderzy

Sławomir Lachowski

Były prezes BRE

Kto dziś o nim pamięta?

Przez lata Sławomir Lachowski uchodził za guru. Gdy Commerzbank, główny akcjonariusz BRE Banku, rozstał się z nim, rynek był w szoku. Wartość banku w jeden dzień stopniała o 1 mld zł. Eksperci spekulowali, że Lachowski długo bezrobotny nie będzie — zostanie prezesem PKO BP, zbuduje bank od podstaw lub trafi do zagranicznej instytucji. Dziś słuch po nim zaginął.

Opcje walutowe

Bomba, która rozsadza firmy i banki

Słabnący złoty sprawił, że tysiące firm musi wpłacić do banków miliardy w walucie. Niektóre przez to zbankrutowały. Z lekkim opóźnieniem ładunek eksplodował w bankach, które musiały odpisać setki milionów złotych. Winne są obie strony: przedsiębiorcy, którzy chcieli chytrze zarobić i zlekceważyli ryzyko, i banki, które zamiast doradzać klientom, goniły za jak największą sprzedażą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Banki / Subiektywne wektory B2B