Subiektywne wektory Filarów

WK
opublikowano: 11-12-2008, 00:00

Przodownicy

Konsumpcja

Polacy znacznie częściej znajdują zatrudnienie, a ich pensje mocno wzrosły. W dodatku nie wystraszyli się kryzysu i nadal wydają stosunkowo dużo na konsumpcję. Ekonomiści są zgodni, że skłonność gospodarstw domowych do robienia zakupów prędko się nie skończy, ponieważ rynek pracy najpóźniej odczuje skutki kryzysu finansowego.

Deregulacja

Działania na rzecz ograniczenia biurokracji i likwidacji absurdalnych przepisów wreszcie zaczynają przynosić rezultaty. Pierwsze projekty ustaw — owoce prac wiceministra Szejnfelda i komisji posła Palikota — kończą właśnie drogę legislacyjną. Powtarzana od lat obietnica "jednego okienka" i inne podobne uproszczenia są już w zasięgu ręki.

Outsiderzy

Dostęp do kapitału

Z powodu kryzysu finansowego w bankach wystąpił deficyt zaufania — zarówno do innych banków, jak i klientów. Jeśli planujemy inwestycję, łatwo na nią pieniędzy nie zdobędziemy. Niektórzy eksperci ostrzegają wręcz, że prawdziwe kłopoty z otrzymaniem kredytu dopiero się zaczną.

Recesja w strefie euro

Do niedawna eksport kwitł i ciągnął w górę całą gospodarkę. Dziś nasi sąsiedzi wpadli w poważne kłopoty i zapotrzebowanie na nasze towary spadło. Prognozy nie napawają optymizmem — recesja na Zachodzie będzie się pogłębiać i obejmie cały przyszły rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu