Sukces polskiej gospodarki

Ryszard Pazdan
opublikowano: 15-12-2008, 00:00

Ustalenia szczytu UE są sukcesem Polski. Dzięki zaangażowaniu premiera Donalda Tuska przełamano impas w kilkuletnich negocjacjach środowiskowych, kiedy znaczenie naszego kraju było marginalizowane i to często z naszej winy. Z taką determinacją polskiego rządu w sprawach środowiskowych mamy do czynienia po raz pierwszy. Nie sprawdziły się obawy, że twarda pozycja negocjacyjna zachwieje unijnym pakietem klimatycznym 3x20.

W pakiecie 3x20 zasadniczy problem dla Polski stanowiła likwidacja od 2013 r. przydzielanych bezpłatnie uprawnień do emitowania CO2. W wyniku negocjacji Unia Europejska zgodziła się na przydzielanie przez państwo, począwszy od 2013 r. 70 proc. bezpłatnych uprawnień. Od 2020 r. 100 proc. uprawnień będzie płatnych. Daje to polskim elektrowniom czas na osiągnięcie takiego poziomu technologicznego, aby stały się konkurencyjne dla innych elektrowni europejskich.

Komisja Europejska ustaliła ponadto, że Polska w okresie 2013-2020 otrzyma dodatkowo pieniądze z rezerwy utworzonej ze sprzedanych uprawnień do emisji CO2. Czy to całościowo rozwiązuje problem polskiej energetyki? Nie. Odsuwa jedynie w stosunkowo niedługim czasie tę część celów środowiskowych, która jest związana z pakietem 3x20. Liczymy na to, że dzisiejszy sukces przełoży się na praktykę systematycznego, a nie dorywczego działania w obszarze ryzyk a środowiskowego, które krytycznie wpływa na polską gospodarkę.

Ryszard Pazdan

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Pazdan

Polecane