Sukcesja firmy niedoskonała

Iwoa Jackowska
opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Rządowy projekt ustawy nie likwiduje wielu barier w przekazaniu przedsiębiorstwa następcom prawnym — ocenia KIDP.

Przedstawiciele samorządu zawodowego doradców podatkowych po raz kolejny negatywnie ocenili rządowy projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Podkreślają, że nie uwzględniono w nim postulatów przedstawionych w sierpniu ubiegłego roku, których celem było stworzenie przepisów skuteczniej rozwiązujących problemy związane z kontynuowaniem działalności przez następcę prawnego.

— Wystosowaliśmy ponownie apel o uwzględnienie naszych uwag w projekcie dla dobra przedsiębiorców — mówi prof. dr hab. Adam Mariański, przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych (KRDP). Jak wyjaśnia, Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) skierowała pismo do przewodniczącego sejmowej komisji nadzwyczajnej ds. deregulacji, która obecnie zajmuje się projektem ustawy mającej znieść przeszkody w sprawnym przejęciu przedsiębiorstwa nabytego w spadku.

— Chociaż firma może mieć określony majątek, to jednak byt samego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, jako podmiotu określonych praw i obowiązków, kończy się wraz z jego śmiercią — podkreśla prof. Adam Mariański.

Wyjaśnia, że projektowana ustawa nie stanowi remedium na wszystkie problemy, które mają sukcesorzy. Pomija np. problemy z dziedziczeniem przedsiębiorstwa przez kilku spadkobierców. Dotyczy to zarówno możliwości wspólnego kontynuowania działalności gospodarczej spadkodawcy, jak i wstąpienia w te prawa tylko niektórych z uprawnionych do spadku, a tym samym — rozliczeń między nimi. Według izby, może to powodować określone skutki podatkowe, w tym także wyłączenie sukcesji podatkowych praw i obowiązków przejętej firmy.

— Projektodawca nie zauważa także problemów praktycznych z dziedziczeniem ogółu praw i obowiązków w spółkach handlowych, które są niepodzielne. Tym samym uniemożliwia wstąpienie więcej niż jednego spadkobiercy do takiej spółki — zwraca uwagę przewodniczący KRDP.

W piśmie skierowanym do Kancelarii Sejmu podkreślono, że projekt nie przewiduje przepisów umożliwiających tworzenie np. fundacji prywatnych służących ograniczeniu dostępu do majątku przedsiębiorstw, jego zachowaniu i pomnażaniu. Ponadto nie uwzględnia możliwości przekazania przedsiębiorstwa następcom prawnym spoza kręgu osób najbliższych. Wreszcie nie likwiduje rodzajów ryzyka związanych z nieprawidłowym zastosowaniem przepisów przeciw unikaniu opodatkowania oraz dotyczących cen transferowych na etapie stopniowego przekazywania władzy i majątku w firmach jeszcze za życia nestora. Według wyjaśnień izby, projektodawca pomija w przygotowanych regulacjach istnienie odmiennych niż rynkowe udziałów służących sukcesji biznesu.

— Proponowane przepisy mnożą wątpliwości w trakcie przeprowadzania sukcesji biznesu za życia przedsiębiorcy — zauważa prof. Adam Mariański. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwoa Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu