Sukcesorzy gotowi na zmiany

Dominika Masajło
opublikowano: 17-07-2017, 22:00

Jedna czwarta zarządzających biznesami familijnymi spodziewa się utraty udziału w rynku na rzecz nowych graczy

Najnowszy raport Deloitte’a „NextGen 2017. Prowadzenie rodzinnej firmy w nieprzewidywalnym środowisku przełomowych zmian” pokazuje, że młodzi właściciele firm rodzinnych czują się bardziej przygotowani na różnego rodzaju przesilenia niż ich poprzednicy.

— Przełom nie jest zjawiskiem negatywnym. Stanowi jednak zagrożenie dla przedsiębiorców, którzy w żaden sposób nie reagują na nowe warunki. Przełom oznacza zmianę, a ci, którzy nie potrafią przeformułować swojego sposobu działania, pozostają w tyle. Z drugiej strony, zmiany oferują nowe możliwości, zarówno świeżym, jak i dotychczasowym uczestnikom rynku — mówi Adam Chróścielewski, partner w dziale audytu, lider odpowiedzialny za praktykę firm rodzinnych w Deloitcie. Jak wskazali ankietowani, źródłem przełomów są zmieniające się preferencje konsumentów (61 proc.), przemiany ekonomiczne (63 proc.) i technologiczne (54 proc.). Według raportu już prawie połowa respondentów (49 proc.) miała do czynienia z przełomem na swoim rynku, a 47 proc. spodziewa się go w ciągu najbliższych 3-5 latach.

Okazuje się, że mimo obaw większość firm rodzinnych przygotowuje się do ewentualnych transformacji. I tak 63 proc. respondentów przyznało, że uwzględnia przełom w swoich planach strategicznych, ale już 27 proc. tego nie robi, a kolejne 10 proc. przedsiębiorstw nie ma nawet takiego planu. Ponadto 70 proc. ankietowanych rozmawia z członkami rodziny o przewidywanych zamianach, natomiast jedna czwarta omawia ten temat co najmniej raz w tygodniu, a 11 proc. — tylko co pół roku. Znaczący procent (22 proc.) nigdy nie porusza wątku związanego z potencjalnym zagrożeniem wynikającym ze zmian.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane