Sukcesy podaży

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 31-07-2014, 00:00

W końcówce poprzedniego tygodnia na rynku w Warszawie pojawiły się ostrzeżenia...

... że pokonanie przez WIG20 rejonu 2400 pkt nie wywołuje oczekiwanego w takich sytuacjach ożywienia popytu, a równy poziom staje się raczej punktem równowagi niż wezwaniem do kupna. Kilkudniowa konsolidacja oznaczała, że gracze musieli czekać na przesilenie i decyzję o wybiciu z zawieszenia w niepewności.

None
None

Już w poniedziałek pojawiło się ostrzeżenie, że wyjście z konsolidacji może nastąpić dołem. We wtorek przypieczętowano fakty i na progu sesji w środę rynek znalazł się w trudnym położeniu, z którego wynikało, iż istnieje ryzyko poważniejszego cofnięcia. W trakcie sesji lokalną słabość rynku wzmocniła informacja, że Rosja wprowadzi zakaz eksportu polskich warzyw. Bykom nie były w stanie pomóc dobre dane z USA o wzroście PKB, który wedle wstępnych szacunków powiększył się w II kwartale 4 proc. po spadku w I kwartale o 2,1 proc. W rezultacie, w końcowej fazie sesji spadek WIG20 zbliżający się do 2 proc. silnie kontrastował z oczekiwaniem świata na wieczorny komunikat Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Niemniej dane o dynamice PKB w USA wzmocniły falę spekulacji o zmianie w polityce Fedu i postawiły przed rynkami pytanie o skalę reakcji, gdyby Janet Yellen — uznawana za gołębia — zasugerowała możliwość szybszej od oczekiwań podwyżki stóp procentowych przez Fed.

W istocie Wall Street, a wraz z nią świat, zdaje się zmierzaćdo punktu, w którym zwyżki zderzą się z ostrzeżeniem ze strony Fedu. Wówczas należy oczekiwać, że reakcja może być podobna do obserwowanej w połowie zeszłego roku, gdy Ben Bernanke zasugerował, że Fed zacznie redukować program luzowania ilościowego. Wówczas pierwszą reakcją giełd była mocna przecena, która zepchnęła DJIA na południe o 2,3 proc., a spadki rozlały się szeroką falą po innych rynkach, zwłaszcza wschodzących. Widać zatem, że przy niekorzystnym układzie lokalna słabość i presja z otoczenia wraz z sukcesami technicznymi podaży pozwalają myśleć, że WIG20 staje wobec scenariusza, który grozi spadkiem w rejon dolnego ograniczenia dużej konsolidacji w strefie 2500-2300 pkt.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane