Summers: Fed może być zmuszony podwyższyć stopy nawet już w 2022 r.

opublikowano: 19-02-2021, 18:39

Były amerykański sekretarz skarbu Lawrence Summers ostrzegł, że Fed może zostać zmuszony do podwyższenia stóp wcześniej niż oczekują rynki. Nawet już w przyszłym roku.

Decyzję o podwyżce stóp może wymusić na banku centralnym „przegrzanie” gospodarki i wzrost cen, argumentuje Summers. Były sekretarz skarbu, choć jest Demokratą, jak prezydent Joe Biden, krytykuje plan administracji stymulowania gospodarki kwotą nawet 1,9 bln USD. Przekonuje, że wpompowanie w nią zbyt dużej ilości pieniądza będzie skutkowało inflacją. Wezwał do większego skupienia się nad inwestycjami długoterminowymi.

Lawrence Summers, fot. Bloomberg
Lawrence Summers, fot. Bloomberg

Administracja, a także Fed, nie obawiają się „przegrzania” gospodarki, która wciąż boryka się z problemem wysokiego bezrobocia. Bank centralny uważa, że ryzykowne byłoby zbyt wczesne wycofanie wsparcia. Zasygnalizował, że nie planuje zacieśniania polityki monetarnej w najbliższym czasie.

- To stanowisko pokazuje, że ludzie z Fed nie widzą do jakiej ery zmierzamy – powiedział Summers.

Jego zdaniem, bank centralny wkrótce stanie przed wyzwaniami takimi jak w latach 70. XX wieku, kiedy stracił kontrolę nad inflacją.

- Jeśli Fed nie chce zawieść, powinien zacząć rozpoznawać realność tych wyzwań – powiedział Summers. – To powinno oznaczać znaczącą zmianę w jego tonie – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane