Summers: Fed przyznał, że zagrożenie inflacją jest większe niż sądzono

opublikowano: 18-06-2021, 19:37

Były amerykański sekretarz skarbu Lawrence Summers uważa, że Fed przyznał w tym tygodniu, że zagrożenie wymknięcia się inflacji spod kontroli jest większe niż dotychczas sądzono.

- Fed zasygnalizował, że uznaje iż jesteśmy w innym miejscu niż oczekiwano – powiedział Summers. – To była właściwa zmiana, biorąc pod uwagę inflacyjną rzeczywistość – dodał.

W środę, na zakończenie dwudniowego posiedzenia, Fed ogłosił przyspieszenie oczekiwanego tempa zacieśniania polityki monetarnej. Spodziewane przez większość uczestników rozpoczęcie podwyższania stóp procentowych przesunięto na 2023 rok, w którym mogą być dwie podwyżki. Fed podwyższył także prognozy inflacji, a stojący na jego czele Jerome Powell powiedział o rozpoczęciu dyskusji o ograniczeniu zakupów obligacji.

Larry Summers, fot. Reuters/Forum
Larry Summers, fot. Reuters/Forum

- Posiedzenie oznacza początek uznania przez Fed, że przegrzanie jest problemem z którym musi sobie poradzić w przyszłości – powiedział Summers, który obecnie jest profesorem Uniwersytetu Harvarda.

Zapytany o to, kiedy jego zdaniem Fed może rozpocząć wycofywanie stymulacji gospodarki, Summers odpowiedział, że „zmiana może pojawić się po wcześniejszej stronie zakresu oczekiwań”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane