Summers oczekuje prawie 5 proc. inflacji w USA na koniec roku

opublikowano: 25-06-2021, 20:04

Były amerykański sekretarz skarbu Lawrence Summers spodziewa się utrzymania wysokiej inflacji w USA w tym roku. Przewiduje, że na jego koniec zbliży się ona do 5 proc. Oczekuje również wzrostu rentowności obligacji.

- Zgaduję, że na koniec roku inflacja będzie całkiem blisko 5 proc. – powiedział Summers. – Zdziwiłbym się, gdybyśmy mieli 5 proc. inflację bez efektów po stronie oczekiwań inflacyjnych – dodał.

Lawrence Summers, fot. Bloomberg
Lawrence Summers, fot. Bloomberg

Były sekretarz skarbu od dawna prognozuje, że potężna stymulacja monetarna i fiskalna wraz z otwarciem gospodarki po pandemii spowodują duży wzrost presji cenowej. W maju inflacja sięgała 5 proc. w ujęciu rocznym. W tym tygodniu obecna sekretarz skarbu Janet Yellen mówiła w Kongresie, że oczekuje iż inflacja będzie o połowę niższa na koniec roku.

Summers powiedział, że w związku ze spodziewaną wysoką inflacją oczekuje „turbulencji” na rynkach finansowych i wzrostu rentowności obligacji w tym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane