Summers: reforma podatkowa Trumpa nie da większego wzrostu

aktualizacja: 05-09-2017, 21:10

Plan reformy podatkowej administracji Donalda Trumpa w niewielkim stopniu przypomina podobne reformy z lat 80. ubiegłego wieku, twierdzi Lawrence Summers, były sekretarz skarbu USA.

- To jest działanie zmierzające do cięcia podatków, przede wszystkim dla biznesu, w sposób korzystny tylko dla małej części populacji i uczyni bardzo mało, w mojej ocenie, dla gospodarki – powiedział Summers, obecnie profesor Uniwersytetu Harvarda. - Jest wielkim niebezpieczeństwem, że będziemy mieli pewien rodzaj rozdawnictwa, który zuboży publiczny sektor w obliczu wielkich wyzwań, który go czekają – dodał.

Larry Summers
Zobacz więcej

Larry Summers

Reuters/Forum

Biały Dom zapowiedział, że przedstawi ostateczną wersję planu zmian podatkowych już w tym miesiącu. Celem reformy jest obniżenie stawek podatkowych dla firm i osób prywatnych, zniesienie odliczeń i uproszczenie podatków.

Summers, który stał na czele Departamentu Skarbu za prezydentury Billa Clintona podkreślił, że znacząca reforma powinna polegać na uproszczeniu podatków, zwiększeniu zachęt do kupna wyposażenia, a także skłonieniu firm do repatriacji pieniędzy trzymanych poza USA.

- Nie widzę tego w propozycjach, które są dyskutowane – powiedział. - Jest ryzyko, że niektóre propozycje (…) spowodują przede wszystkim zachętę dla większej liczby firm aby działać za granicą, a nie w USA – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Summers: reforma podatkowa Trumpa nie da większego wzrostu