Summers: to najbardziej niebezpieczny moment od krachu sprzed dekady

opublikowano: 07-08-2019, 13:44

Trwający spór handlowy między USA a Chinami może potencjalnie stworzyć „najbardziej niebezpieczny moment finansowy” od globalnego krachu pod koniec ostatniej dekady, ostrzega były sekretarz skarbu Larry Summers.

Rynki są w trybie przeceny od zeszłego tygodnia, a Wall Street odnotowała w poniedziałek najgorsza sesję w tym roku. Indeks Dow Jones IA stracił  700 pkt., a inwestorzy odpływali w stronę tzw. bezpiecznych rajów, w tym złota i obligacji. Notowania kruszcu oscylują wokół sześcioletniego szczytu, a ceny obligacji nadal spadają.

Zobacz więcej

Larry Summers

Reuters/Forum

Istnieją głębokie obawy dotyczące wzrostu napięcia w stosunkach między USA i Chinami po tym, jak prezydent Donald Trump powiedział, że wdroży nowe taryfy celne na chińskie towary, a Departament Skarbu oskarżył Pekin o manipulację swoją walutą.

Możemy być w najniebezpieczniejszym momencie finansowym od kryzysu finansowego w 2009 r. z obecnymi wydarzeniami między USA i Chinami - powiedział Larry Summers, który był sekretarzem skarbu za kadencji byłego prezydenta Billa Clintona i doradcą gospodarczym byłego prezydenta Baracka Obamy.

Światowy kryzys finansowy, który rozpoczął się w 2008 r., był najgorszą katastrofą gospodarczą od czasu Wielkiego Kryzysu, który rozpoczął się w 1929 r.

Rynki sugerują obecnie najwyższe ryzyko recesji od 2011 r.… załamanie średnio- i długoterminowych stóp procentowych jest złowieszcze – dodał Summers.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy