Sunset Suits w sieni Nasdaq

Agnieszka Jabłońska
opublikowano: 08-02-2010, 00:00

Amerykański sen właściciela odzieżowej spółki powoli staje się jawą.

Odzieżowa spółka może sprzedać akcje w USA za 36 mln zł

Amerykański sen właściciela odzieżowej spółki powoli staje się jawą.

Sunset Suits Holding jest coraz bliżej debiutu na Nasdaq. Securities and Exchange Commission (SEC), czyli amerykański odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego, wyraził zgodę na wejście spółki na Over-the-Counter Bulleting Board (OTCBB), czyli do tzw. giełdowej poczekalni OTC. W grę wchodzi emisja 5,1 mln akcji zwykłych, które będą sprzedawane po 2,4 USD każda.

W 2008 r. Mirosław Kranik, prezes i właściciel 49 proc. udziałów Sunset Suits, deklarował na łamach "PB", że początek notowań spółki w USA przypadnie na przełom 2008 i 2009 r. Przedstawiciele spółki nie chcieli rozmawiać z nami na temat debiutu na rynku OTCBB. Szczegóły dotyczące transakcji znaleźliśmy jednak na internetowej stronie SEC. Firma przeprowadziła transakcję reverse merger, czyli tzw. odwrotną fuzję, w wyniku której Mirosław Kranik wymienił akcje na papiery amerykańskiej spółki SMSA III Aquisition Corp. (jej głównym akcjonariuszem jest bank inwestycyjny Halter Financial Group). W ten sposób Amerykanie stali się właścicielami 100 proc. akcji Sunset Suits, a jej założyciel został akcjonariuszem firmy amerykańskiej. Następnie Halter Financial Group przeprowadziła prywatną emisję, uzyskując od inwestorów 16 mln USD (około 33,6 mln zł). Tak zdobyte pieniądze posłużyły do podwyższenia kapitału polskiej spółki.

— Okazało się, że taka droga upublicznienia jest znacznie krótsza niż IPO. Przygotowania do niej trwają około czterech miesięcy wobec minimum roku w przypadku IPO. Poza tym szybciej otrzymaliśmy pieniądze na dalszy rozwój niż w przypadku tradycyjnego debiutu — zapewniał w lipcu 2008 r. Mirosław Kranik.

W zatwierdzonym przez SEC prospekcie czytamy, że Sunset Suits planuje zwiększenie udziału w polskim rynku sprzedaży odzieży męskiej do 15 proc. Ma temu posłużyć ekspansja w centrach handlowych oraz uruchomienie nowych kanałów sprzedaży, w tym bezpośredniej. W dalszej perspektywie przeorganizowana zostanie sieć sklepów spółki. W ciągu pięciu lat miałoby powstać 90 sklepów za 35 mln zł.

Na platformie

Kamil Kasperski, analityk finansowy X-Trade Brokers

OTCBB jest odpowiednikiem naszych rynków alternatywnych. To platforma internetowa, na którym notowane są instrumenty rynku pozagiełdowego o dużym ryzyku. Choć nadzoruje je SEC, nie muszą spełniać wymogu kapitalizacji, minimalnej ceny akcji czy polityki informacyjnej. Wejście na ten parkiet może, ale nie musi, stanowić wstępu do przejścia na NASDAQ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu