Superrezerwat na Pacyfiku

DI, PAP
opublikowano: 24-03-2015, 00:00

Utworzenie największego na świecie morskiego rezerwatu przyrody zapowiedział brytyjski rząd.

Rezerwat wokół archipelagu Pitcairn — brytyjskiego terytorium zamorskiego w południowej części Oceanu Spokojnego — będzie miał powierzchnię 834 tys. km kw., ponadtrzykrotnie większą od Wielkiej Brytanii. Około jednej piątej dokonywanych tam połowów odbywa się nielegalnie, najczęściej są one dziełem zorganizowanych grup przestępczych, a ich wartość jest szacowana na 20 mld USD.

Brytyjski rząd uznał, że technologie satelitarne zapewniają obecnie taki poziom monitoringu, że stworzenie rezerwatu nie będzie jedynie decyzją formalną, lecz faktycznie znacznie ograniczy ich skalę. Archipelag Pitcairn to jeden z najbardziej izolowanych obszarów lądowych na świecie. Składa się z czterech wysp o łącznej powierzchni 47 km kw., z których tylko jedna jest zamieszkana — populacja Pitcairnu wynosi obecnie około 60 osób.

Większość to potomkowie osiadłej w tym miejscu w 1790 r. części zbuntowanej załogi brytyjskiego okrętu Bounty, której towarzyszyli przywiezieni z Tahiti niewolnicy. Wody wokół wysp nie są specjalnie bogate w ryby, ale występuje tam kilka rzadkich gatunków, w tym dwa, których nie zaobserwowano nigdzie indziej na świecie.

Wyspy są również miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Zdaniem ekologów, obszar wokół wysp jest jednak szczególnie cenny ze względu na swój dziewiczy charakter, którego nie zakłóca ingerencja człowieka i połowy na skalę przemysłową.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy