Surowce i banki porządzą w WIG20

Przemek Barankiewicz
13-02-2006, 00:00

Zgodnie z wcześniejszymi obliczeniami „PB”, roczna rewizja składu indeksu WIG20 przyniosła awans Boryszewa i wypadnięcie z tego elitarnego grona papierów Softbanku. Zaskoczenia więc nie było. Mimo to w piątek rynek doceniał osiągnięcie spółki Romana Karkosika nawet 10-procentowym wzrostem kursu.

Z punktu widzenia inwestorów finansowych, opierających decyzje częściowo na składzie indeksu, najważniejsze są informacje o jego strukturze. Znakomite zachowanie akcji KGHM sprawiało, że lubiński gigant aż w 17,3 proc. wpływa na ruchy WIG20. Po 17 marca udział KGHM w kształtowaniu indeksu spadnie jednak do blisko 10 proc. (przy obecnych kursach akcji). Największe znaczenie znowu będą natomiast miały papiery Orlenu, PKO BP i TP. Rewizja utrzyma uzależnienie indeksu blue chipów od spó- łek surowcowych. Po doszacowaniu PGNiG oraz Lotosu firmy, których zyskowność zależy od cen metali, gazu i ropy, determinować będą 35 proc. składu indeksu. Taką samą rangę osiągnie pięć banków z WIG20. Na 24 proc. wskaźnika wpływać będzie segment TMT.

Cztery banki i Alchemia rządzić będą mocnym ostatnio wskaźnikiem MIDWIG. Jej znaczenie spadnie wprawdzie z obecnych 14 proc. do 4 proc., ale już przy następnej korekcie indeksów kolejna spółka Romana Karkosika ma szanse zawitać do WIG20. Indeks średniaków, obok spadkowicza Softbanku, zasilą Puławy, Sanwil i Strzelec. Zastąpią one Groclin, Sanok i Nową Galę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Surowce i banki porządzą w WIG20