Surowce nadal lepsze niż akcje i obligacje

Sierpień był drugim miesiącem z rzędu, kiedy inwestycje w surowce dały większy zysk niż w akcje czy obligacje. Taka sytuacja nie zdarzyła się od ponad roku.

Indeks Standard & Poor’s GSCI Total Return, uwzględniający notowania 24 surowców, zyskał 6,4 proc. w sierpniu. W tym samym czasie MSCI All-Country World Index, uwzględniający zmiany kursów akcji, wzrósł o 1,9 proc. Indeks dolara amerykańskiego, uwzględniający zmiany jego notowań wobec koszyka sześciu najważniejszych walut, spadł w sierpniu o 1,7 proc. Bank of America Merrill Lynch’s Global Broad Market Index pokazał natomiast, że obligacje dały zarobić w ubiegłym miesiącu zaledwie 0,2 proc. i to głównie dzięki zmianom cen papierów największych europejskich dłużników.

W sierpniu rynek surowców wszedł w fazę „rynku byka” dzięki ponad 20 proc. wzrostowi od połowy czerwca. Susza w USA spowodowała, że soja i kukurydza osiągnęły w ubiegłym miesiącu rekordowe ceny. Srebro zdrożało w sierpniu o 13 proc., najmocniej od stycznia. Olej opałowy podrożał o 12 proc. Bawełna o 9,3 proc., najmocniej od lutego 2011 r. Kurs ropy wzrósł o 9,6 proc., najmocniej od października.

Goldman Sachs prognozuje, że cena ropy wzrośnie jeszcze o 19 proc., do 115 USD, przez trzy miesiące. Soja o 14 proc., a kukurydza o 13 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Surowce nadal lepsze niż akcje i obligacje