Surowce osłabiły indeksy

Tadeusz Stasiuk
04-01-2007, 00:00

Środowy handel na zachodnich giełdach zdominowała podaż, choć spadki nie były wielkie. Udane otwarcie za oceanem wyhamowało niekorzystny trend. Pogorszenie nastrojów wywołała przecena surowców, przede wszystkim miedzi i obniżenie re- komendacji dla przemysłu stalowego przez analityków Credit Suisse. Specjali- ści uważają, że wszystkie pozytywne czynniki są już zdyskontowane w wycenach spółek.

Wycena BHP Billiton, największej spółki górniczej na świecie, spadała o ponad 1 proc. W dół poszła też wycena papierów Rio Tinto, wicelidera sektora. Spółki wydobywcze były w środę najsłabszym ogniwem z 18 branż wchodzących w skład indeksu Stoxx 600. To efekt najmocniejszego od siedmiu tygodniu spadku cen miedzi na giełdzie w Londynie. Mówi się, że w tym roku podaż tego metalu przewyższy popyt. Przecenie poddały się również akcje największych europejskich producentów stali z Arcelor i ThyssenKrupp na czele.

Zadowoleni za to mogli być posiadacze akcji instytucji finansowych. W górę szedł kurs akcji między innymi szwajcarskich banków. Stawce przewodziły walory UBS i Credit Suisse. Sektor odnotował najwyższy dzienny wzrost od ponad pięciu miesięcy. Mocno drożały papiery Schindler Holdings, drugiego pod względem wielkości producenta wind na świecie. Firma zakończyła program skupu akcji, ale zapowiedziała już nowy, obejmujący do 10 proc. kapitału.

Notowania w USA, pierwsze w tym roku, rozpoczęły się od spadku notowań dużych spółek, ale już po chwili popyt mocno zaatakował. Jeszcze lepiej rozpoczął się handel w sektorze spółek technologicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce osłabiły indeksy