Susza nie taka straszna dla konsumentów

PAP, DI
opublikowano: 30-08-2015, 22:00

Cytat dnia: Susza nie spowoduje drożyzny, ceny żywności do końca roku mogą zwiększyć się o 2 proc.

Krystyna Świetlik, ekspert Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowejedług specjalisty IERiGŻ, dynamika cen

Według specjalisty ERiGŻ dynamika cen żywności będzie niewielka. Jej zdaniem, w tym roku podrożeją rośliny strączkowe, ziemniaki, kapusta, bo te warzywa ucierpiały najbardziej na skutek suszy. Nie będzie miała większego wpływu na wzrost cen żywności w Polsce. W UE i na rynkach światowych jest tanio, a importerzy są gotowi zaspokoić popyt.

— Niskie są ceny artykułów mleczarskich, tani jest cukier, nie przewiduje się wzrostu cen produktów zbożowych — dodaje Krystyna Świetlik. Ekspert przypomina, że w ostatnich miesiącach żywność w naszym kraju taniała.

— Teraz wszyscy oczekują, że będzie drożej i każdy pretekst jest dobry do podniesienia cen. Ten rok jest bardzo dobry dla upraw pomidorów, ale pod wpływem medialnych doniesień o suszy i grożącej drożyźnie, wielu handlowców podnosi ceny warzyw — mówi Krystyna Świetlik.

Według najnowszych szacunków GUS („Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2015 r.”) produkcja warzyw gruntowych przekroczy 4,4 mln ton, czyli będzie o blisko 5 proc. mniejsza niż rok temu. Zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 3,7 mln ton. To o blisko 2 proc. więcej od bardzo wysokich zbiorów ubiegłorocznych. GUS jednocześnie zastrzega, że prognoza może ulec zmianie ze względu na pogodę. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu