Susza utrudnia żeglugę na rzece Jangcy

Jakub Sławiński, AP
opublikowano: 19-08-2022, 15:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rekordowo suche lato spowodowało bardzo niski stan wody w największej rzece Chin - Jangcy. Jej szerokość zmniejszyła się o połowę, a statki zmuszone są pływać wąskim korytarzem po środku koryta - pisze agencja AP.

Rzeka Jangcy w mieście Chongqing w Chinach
Rzeka Jangcy w mieście Chongqing w Chinach
Qilai Shen

Część fabryk w prowincji Syczuan i sąsiedniej metropolii Chongqing na południowym zachodzie Chin musiała przerwać swoją produkcję z uwagi na bardzo niski stan wody w zbiornikach hydroelektrowni. Blisko 80 proc. energii elektrycznej w tym regionie produkowana jest przy pomocy wody.

Promy rzeczne w mieście Chongqing, które zwykle są wypełnione turystami, są puste i przywiązane do pomostów 50 metrów od normalnej linii brzegowej. Nieliczne małe jednostki poruszają się środkiem Jangcy. Większe jednostki nie pojawiają się aktualnie na jednym z największych rzecznych szlaków handlowych w Chinach. Na części kanałów, na przykład pomiędzy Wuhan, a Anqing żegluga została całkowicie zawieszona - przekazuje AP.

Problemy związane z suszą i niskim stanem wody mogą jeszcze bardziej wyhamować wzrost gospodarczy. Według Banku Światowego dorzecze Jangcy, obejmujące części 19 prowincji, wytwarza 45% chińskiej produkcji gospodarczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane