SUW znów przekłada montaż

Paweł Janas
opublikowano: 16-07-2001, 00:00

SUW znów przekłada montaż

Spółka SUW, utworzona m.in. z inicjatywy firmy Łada Polska, kolejny raz przesuwa termin uruchomienia przemysłowego montażu aut na terenie Starachowickiej SSE. Głównym powodem opóźnień jest brak porozumienia z rosyjskim producentem.

Mimo kilkakrotnych zapowiedzi spółka Samochody Użytkowe Wschód, której współudziałowcem jest Piotr Kowalski, prezes firmy Łada Polska, nie uruchomiła na terenie Starachowickiej SSE montażu aut terenowych i dostawczych. Nie wiadomo też, kiedy to nastąpi.

— Nadal negocjujemy dostawy komponentów do montażu samochodów z rosyjską fabryką Gorkowskij Awtozawod. Ta zaś zdaje się nie wykazywać większego zainteresowania niewielkimi z jej punktu widzenia — rzędu tysiąca sztuk rocznie — dostawami na rynek polski. Samych Gazel, które chcemy montować, Rosjanie produkują 200 tys. sztuk rocznie — przyznaje Józef Botwin, prezes zarządu SUW.

Zasada czeka

Przedstawiciele SUW zapowiadali, że montaż pierwszych pojazdów rozpocznie się ostatecznie w czerwcu tego roku. Do czasu uruchomienia własnego zakładu podwozia importowane z Rosji miała składać firma Inweststar należąca do grupy Zasada. Montażem różnego rodzaju nadwozi miała się zająć siostrzana spółka Zabudowy Unistar. Problemy w Rosji sprawiły, że harmonogram ten legł w gruzach.

— Umowa nadal jest ważna i przewiduje zmontowanie 1000 pojazdów. Pierwsza partia części do montażu dostawczych Gazel i terenowych UAZ dotrze być może pod koniec lipca — mówi Marek Cieślik, prezes Inweststar.

Inwestycja na jesieni

Opóźnia się również budowa własnej montowni, która według pierwotnych planów Piotra Kowalskiego miała ruszyć w marcu tego roku, a według poźniejszych deklaracji SUW — na początku sierpnia.

— Do końca lipca powinniśmy sprzedać spółce prawo wieczystego użytkowania ziemi, na której stanąć ma montownia. Hala może powstać w ciągu około dwóch miesięcy. Wówczas rozruch produkcji nastąpiłby na początku października — mówi Henryk Krekora, prezes Starachowickiej SSE.

Józef Botwin, po dotychczasowych doświadczeniach, nie chce podawać konkretnych terminów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / SUW znów przekłada montaż