W Suwałkach od nowego roku darmowe przedszkola

PAP
opublikowano: 12-11-2017, 14:37
aktualizacja: 12-11-2017, 14:38

Władze Suwałk (Podlaskie) postanowiły, że od 1 stycznia 2018 r. rodzice wszystkich dzieci zameldowanych w tym mieście będą mogli być zwolnieni z opłat za przedszkola, będą płacili tylko za wyżywienie. Oprócz zameldowania warunkiem skorzystania z tego zwolnienia będzie też odprowadzanie podatku.

"Wprowadzenie nowej ulgi to wyjście naprzeciw oczekiwaniom rodziców dzieci uczęszczających do suwalskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. To kolejny element polityki prorodzinnej naszego miasta" – powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Jak poinformował magistrat, aby skorzystać ze zwolnienia z opłat, rodzice będą musieli spełnić pewne warunki. „To zameldowanie w Suwałkach i odprowadzanie podatku dochodowego na rzecz miasta” - powiedział Kamil Sznel z biura prasowego prezydenta. Dodał, że z ulgi nie będą mogli skorzystać rodzice mieszkający w przyległych do Suwałk gminach, korzystający z miejskich przedszkoli.

Do tej pory ulgę taką mieli rodzice trzylatków i czterolatków pod warunkiem, że nie ukończyli oni 35 roku życia. Rodzice płacili jedynie za wyżywienie. Od nowego roku kryterium wieku nie będzie brane pod uwagę, a zwolnienie z opłaty będzie dotyczyło rodziców wszystkich przedszkolaków.

„Jak wynika z bieżących analiz, skutki finansowe wprowadzenia tych zmian nie będą mocno obciążały budżetu miasta, które pod względem dochodów jest w dobrej kondycji” - powiedział Sznel.

W 2017 roku miasto otrzymało z Ministerstwa Edukacji Narodowej 4,8 mln zł subwencji na utrzymanie przedszkoli. Dochody z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców wyniosą w tym roku ok. 750 tys. zł. W związku z ulgą dochody w 2018 roku mają być dużo mniejsze. W Suwałkach jest prawie 1,5 tysiąca przedszkolaków. Magistrat nie informuje na razie, ilu rodziców nie będzie mogło skorzystać z nowej ulgi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / W Suwałkach od nowego roku darmowe przedszkola