Suwary mają inwestora z Kanady. Ich kurs rośnie

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 13-08-2009, 00:00

Kanadyjskie Wentworth Technologies chciało kiedyś wejść na GPW. Teraz może to zrobić za pośrednictwem Suwar.

W spółce Romana Karkosika pojawił się światowy producent form

Kanadyjskie Wentworth Technologies chciało kiedyś wejść na GPW. Teraz może to zrobić za pośrednictwem Suwar.

Potwierdziły się nieoficjalne informacje "PB" z początku lipca. Donosiliśmy wtedy, że w Suwarach trwa proces due diligence (wszechstronne badanie prawnofinansowe) prowadzony przez firmę z tej samej branży, w której działają Suwary, pochodzącą z kontynentu północnoamerykańskiego. Wczoraj wyjaśniło się, o kogo chodzi.

Pakiet 8,82 proc. akcji kupiła (od akcjonariuszy kojarzonych z Romanem Karkosikiem) kanadyjska firma Wentworth Technologies. Na stronie internetowej chwali się, że jest liderem na światowym rynku producentów form do wyrobów z tworzyw sztucznych.

Inwestor chce więcej…

Czy nowy inwestor zamierza odkupić również pozostałe akcje należące pośrednio do Romana Karkosika? Z zarządem Wentworth nie udało nam się wczoraj skontaktować. Firma ogłosiła jednak oficjalnie, że "zamierza w bliskiej przyszłości nabywać akcje spółki w celu zwiększenia posiadanego pakietu". Z grupy Karkosika otrzymaliśmy z kolei nieoficjalne informacje, że rozmowy się toczą.

— Właśnie pod kątem takiej transakcji podmioty związane z Romanem Karkosikiem zwiększały ostatnio zaangażowanie w Suwary — mówi osoba zbliżona do inwestora.

Pakiet należący do podmiotów kojarzonych ze znanym inwestorem stanowi obecnie ponad 50 proc. kapitału Suwar i jest wart ponad 20 mln zł.

Należy jednak pamiętać, że w Suwarach ważną rolę odgrywa porozumienie akcjonariuszy mniejszościowych, które kontroluje 23,6 proc. kapitału. Na razie nie prowadzi rozmów z kanadyjskim inwestorem.

— Nikt się do nas nie zgłosił. Nie mamy też wyznaczonego żadnego spotkania — mówi Witold Kowalczuk, reprezentujący porozumienie.

...a kurs rośnie

Zarząd pabianickiej spółki, zajmującej się produkcją opakowań, nie kryje zadowolenia z takiego obrotu spraw. I liczy na spore synergie.

— Z grupą Wentworth współpracujemy już od dawna. Zamawiamy u nich formy do naszych wyrobów. Współpraca kapitałowa pozwoliłaby nam korzystać z ich doradztwa i pomysłów na nowe produkty — podkreśla Iwona Menes-Malinowska, prezes Suwar.

Akcjonariusze też mogą być zadowoleni. Kurs Suwar entuzjastycznie zareagował wczoraj na wieści o pojawieniu się obiecującego inwestora w spółce. Do godz. 12,30 na akcjach w ogóle nie było handlu, a po godz. 14, po komunikacie, notowania wystrzeliły i ostatecznie spółka zakończyła dzień na 9,6-procentowym plusie.

Nic dziwnego. Wentworth działa na całym świecie: ma zakłady w Ameryce Północnej, Azji i Europie, a w Polsce działa m.in. poprzez spółkę Amhil Europa (to ona kupiła akcje Suwar). Amhil ma w Polsce fabrykę form koło Żarnowca, a grupa Wentworth ma jeszcze m.in. zakład w Bydgoszczy i w Poniatowej.

Firma ma siedzibę w Kanadzie, ale założyli ją Polacy. Prezesem jest Walter Kuskowski, a w zarządzie zasiada jeszcze Ted Kuskowski. W 2007 r. firma rozważała przeprowadzenie oferty publicznej na warszawskiej giełdzie, ale ostatecznie zrezygnowała z tych zamiarów. Teraz ma szanse pojawić się na parkiecie za pośrednictwem Suwar.

Magdalena

Graniszewska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu