Suwary zawojują rynek PET

GRA
08-10-2010, 00:00

Producent opakowań kupił maszyny od toruńskiego Unipetu, firmy stworzonej przez Romana Karkosika.

Producent opakowań kupił maszyny od toruńskiego Unipetu, firmy stworzonej przez Romana Karkosika.

Suwary chcą zawojować rynek butelek PET. Ten producent opakowań z tworzyw sztucznych i akcesoriów samochodowych kupił właśnie od toruńskiej spółki Unipet wszystkie aktywa produkcyjne, czyli maszyny, urządzenia i formy do produkcji butelek PET.

— Zakup tych linii doskonale pasuje do naszego portfolio produktowego. Znamy rynek i mamy doświadczenie oraz odbiorców w tym sektorze, a przejmując majątek Unipetu, skokowo zwiększymy moce produkcyjne — mówi Walter Kuskowski, prezes Suwarów.

Suwary zamierzają skupić się na produkcji specjalnych opakowań dla sektora mleczarskiego, soków i napojów bez konserwantów, przypraw, piwa, chemii gospodarczej, kosmetyków i artykułów toaletowych. W najbliższym czasie planują też zakup maszyn o wyższym zaawansowaniu technicznym, czyli zarówno urządzeń do produkcji butelek, jak i do produkcji preform.

Wartości transakcji nie podano. Mieści się jednak w wartości całego programu inwestycyjnego związanego z butelkami PET, który wyniesie w ciągu 12 miesięcy około 4,5 mln zł.

Maszyny zostaną przeniesione do Bydgoszczy, Pabianic i Poniatowej (poza Suwarami są to dwa zakłady kanadyjskiej grupy Wentworth, która jest właścicielem giełdowej spółki).

— Dzięki temu będziemy mieć dobre pokrycie Polski. Będziemy w stanie zaoferować konkurencyjne ceny z uwagi na bliskość klientów i niskie koszty transportu — dodaje Walter T. Kuskowski.

W zeszłym roku Wentworth przejął kontrolny pakiet akcji Suwarów od Romana Karkosika, znanego inwestora giełdowego. Co ciekawe, Unipet — czyli firma, która sprzedała właśnie maszyny — została stworzona właśnie przez Karkosika. Założył ją w 1991 r., a sprzedał w 2002 r. Siedziba Unipetu mieści się wciąż w toruńskiej "kwaterze" firm inwestora.

Unipet sprzedał Suwarom cały majątek produkcyjny.

— Po prostu cena była dobra — komentuje Sławomir Czajkowski, prezes i jeden ze wspólników Unipetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Suwary zawojują rynek PET